forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie dot. funduszu sołeckiego
Autor Wiadomość
Chester

Wysłany: 2017-01-07, 13:39   Pytanie dot. funduszu sołeckiego

Witam. Przeczytałem informację o remoncie łącznika ulicy Powstańców i Zielonej z funduszu sołeckiego. Od kilku dni zachodzę w głowę dlaczego fundusz został przeznaczony na ten cel, tj. na remont fragmentu drogi, którą jeździ pewnie kilkanaście osób. Może jest jakiś ważny powód i ktoś to mi racjonalnie wyjaśni ? Pozdrawiam.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2017-01-07, 19:11   

Witam !
Decyzja o wydaniu w taki sposób funduszu sołeckiego zapadła na Zebraniu Wiejskim we wrześniu 2015 r. i podjęli ją obecni na zebraniu mieszkańcy.

Wniosek o wydatkowanie funduszu sołeckiego składa sołtys, rada sołecka lub 15 mieszkańców.
Wniosek musi być uzasadniony i zawierać oszacowanie kosztów.

Formalnie to ja składam wnioski, konsultując się wcześniej z radą sołecką. Jeśli ktoś ma jakiś ciekawy pomysł na fundusz sołecki, zawsze może go zgłosić do mnie, do czasu zebrania wiejskiego we wrześniu.

I w zasadzie tu mógłbym skończyć wyjaśnianie - dlaczego taka inwestycja - bo wpłynął taki wniosek i uzyskał większość. Na tym polega demokracja.

A teraz merytorycznie - kwota dwudziestu kilku tysięcy złotych nie pozwala na szaleństwa i naprawdę trudno za nią coś zrobić, co będzie służyło większej liczbie mieszkańców. Może z samego łącznika korzysta niewiele osób, ale z ulicy Powstańców już znacznie więcej. Proszę sobie przypomnieć, jak wyglądało tamto skrzyżowanie w porze mokrej - błoto nawiezione z łącznika, o poślizg nietrudno. Poza tym ten kawałek drogi, to zawsze o kawałek do wykonania mniej - a potrzeby są nadal spore np. dalszy ciąg ulicy Zielonej. Można czekać aż się znajdą pieniądze w budżecie gminy na całość inwestycji, albo kroczkami coś robić i taką zasadę przyjęliśmy.

A na ciekawe pomysły cały czas jestem otwarty. Zawsze mogę pomóc przygotować wniosek i zgłosić go, żeby nie trzeba było zbierać podpisów 15 mieszkańców.

komendant 

Wysłany: 2017-01-11, 20:45   

Użytkowniku Chester proszę kiedyś stanąć i policzyć ile samochodów jeździ łącznikiem ul. Zielonej i Powstańców przez dobę, to się zdziwisz. Mieszkańcy ul. Zielonej bardzo długo walczyli wieloma petycjami i skargami, ponieważ odcinek ten przez ilość samochodów po deszczach lub po mrozach praktycznie nie był przejezdny, samochody tonęły w błocie. Więc decyzja ta była w pełni trafną z każdego punktu decyzją.

Chester

Wysłany: 2017-01-13, 00:12   

Oczywiście nie mam nic do mieszkańców ul. Zielonej i proszę mnie w takiej pozycji nie ustawiać. Wiem że długo walczyliście o drogę i że w końcu gmina wyremontuje ją w 2017r. w technologi śladowej za kwotę 98 tys. zł + 27 222,50 zł za kanalizację deszczową. Gratuluję. Podejrzewam jednak że realizując tą inwestycję gmina wykonałaby również 50 metrowy łącznik gdyby nie to że wykonujemy go za swoje pieniądze. I o to mi właśnie chodzi - że wyręczamy gminę. Że za własne pieniądze robimy coś co do wykonania czego zobowiązana jest gmina. Jeśli za swoje pieniądze będziemy budować drogi to w ratuszu dostrzegą to i będą przeznaczać jeszcze mniejsze pieniądze na książenickie drogi - ,,przecież sami sobie budują". Już teraz ratusz od kilku lat przeznacza 2x mniej pieniędzy na drogi w książenicach niż np. w Czuchowie. Tymczasem fundusz sołecki to środki z których korzyść winna osiągnąć maksymalna liczba mieszkańców. Świetnym projektem była siłownia pod chmurką - służy wszystkim. Na forum zgłaszano pomysły ścianki wspinaczkowej, toru do deskorolek, można zorganizować paczki świąteczne najbiedniejszym rodzinom, festyn z nagrodami, konkurs na najpiękniejszy ogród, można zbudować plac zabaw, ogólnodostępną wielką altanę lub krąg ogniskowy, można dofinansować wymianę starych pieców, można jakoś dofinansować LKS - można zrobić 1000 rzeczy które służą dużej liczbie mieszkańców, które integrują wieś. A my wybudowaliśmy łącznik.
I na koniec słówko do Pana Komendanta. Łącznik o którym mowa z pewnością jest ważny i ułatwia komunikację. Jeśli jednak jest na nim po opadach dramatyczne błocko to nadkładając kilkaset metrów można go objechać. Tymczasem ja wraz z sąsiadami mieszkam niemal w centrum wsi przy kilkusetmetrowej nieutwardzonej drodze, która regularnie po opadach zamienia się bajoro. Muszę po niej jeździć, w żaden sposób jej nie objadę. O remont tej drogi walczymy z gminą bo do głowy nam nie przyszło żeby pieniędzmi wsi ją remontować. Widać się mylimy...

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2017-01-13, 20:57   

Wczoraj było Zebranie Wiejskie. Można też było przyjść, podyskutować, można było kandydować do Rady Sołeckiej i spróbować realizować swoje pomysły.
Działanie w gminie różni się trochę od prywatnej działalności. Jeśli dziś prywatnie przyjdzie mi do głowy jakikolwiek pomysł, jeśli mam pieniądze, mogę go sobie zrealizować choćby jutro (zasada:wszystko co nie jest zabronione, jest dozwolone). Gmina działa trochę inaczej - na podstawie i w granicach prawa. Trzeba zatem sięgnąć do ustawy o funduszu sołeckim:
1. Rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz, podejmując uchwałę, w której wyraża zgodę albo nie wyraża zgody na wyodrębnienie funduszu
- zatem fundusz sołecki to i tak są pieniądze gminy, a nie jakieś nasze
2. Środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku, o którym mowa w art. 5, są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.
- i w tym momencie sporo pomysłów odpada bo: np. nie można dotować klubu sportowego, bo to nie jest zadanie własne gminy
Przyjrzyjmy się innym pomysłom:
Generalnie wybór jest taki: można coś zbudować (tor, ściankę, altanę), albo pieniądze "przejeść" (festyn z nagrodami, paczki).
Obawiam się, że pomysł z paczkami, jakkolwiek interesujący - podzieliłby ludzi jeszcze bardziej - trzeba by wymyślić, za ile ma być taka paczka, co ma w niej być i komu ją dać i dlaczego jemu. (Proszę zresztą spróbować przygotować taki wniosek, możemy go poddać pod głosowanie). Podobnie dopłaty do pieców - starczyłoby dla 10 osób po 2700 zł. Festyn z nagrodami - to też jakaś forma rozdawania pieniędzy. Festyn można zorganizować bez funduszu sołeckiego, zresztą zabaw się trochę w Książenicach odbywa.
Ja osobiście wolę budować, niż przejeść, ale ja mam tylko jeden głos na Zebraniu Wiejskim.
Co do budowania - ten tor do deskorolek chyba mi gdzieś umknął. Ścianka pojawiła się, jak już fundusz był rozdysponowany, pomysł jest ciekawy i na pewno się nad nim pochylimy. Ale jakikolwiek projekt budowy musi być wykonany na gruntach gminnych. Więc każdy pomysł budowy czegokolwiek musi być ze wskazaniem miejsca. I tu bardzo nas blokuje np. sprawa boiska i nieuregulowany stan gruntów, bo moim zdaniem ten teren ma potencjał i mnóstwo ciekawych rzeczy by tam mogło być - czy ta altana, czy tor, czy porządna górka do zjeżdżania na sankach.
Co do placu zabaw - już jeden jest - i są skargi ...
Ale, żeby nie było, że jestem do wszystkiego na nie - nie ma sensu dyskutować czy słusznie został wykonany kawałek drogi, bo to niczego nie zmieni. Jeśli chce się mieć na coś wpływ, trzeba odpowiednio wcześniej zgłosić się do mnie (nie gryzę), albo samodzielnie przygotować wniosek, przekonać do niego ludzi i przegłosować.
Odnośnie Pańskiej drogi - nie wiem gdzie Pan mieszka. (Jeśli "walczycie z gminą", to dobrze by też było mnie powiadomić). Zgodnie z moją wiedzą "w centrum" są tylko 2 drogi na dziś, które spełniają kryteria remontu przez gminę - Zielona i Leszcze (inne mają nieuregulowane stany prawne). Mam nadzieję, że w tej kadencji remont tych dróg nastąpi. A jak nie - to będziemy budować po 50 metrów.

Chester

Wysłany: 2017-01-14, 06:47   

Witam. Z ostatniego akapitu pisma postu wynika, że wie Pan które drogi wymagają remontu a remontuje Pan łącznik. Ciekawe jest jednak to, że remontowany jest łącznik do ulicy Zielonej a sama ulica ( która ewidentnie wymaga remontu ) remontowana już nie jest. Ale zostawmy to.
Z ostatniego akapitu wynika również iż jest Pan zdecydowany nadal przeznaczać środki z funduszu na remont dróg ,,po 50 m" - nie wiem co na to mieszkańcy ale mnie to nie pasuje z powodów, które wyżej opisałem. Biorę jednak pod uwagę fakt, iż mogę się mylić. Jeśli tak - to chciałbym aby wprowadzono transparentne zasady wyboru ulic do remontu. Po prostu uważam, że należy zinwentaryzować drogi do remontu i ustalić czytelne kryteria ich wyboru - np. mb lub koszt na dom lub mieszkańca. Wtedy zasady będą jasne i czytelne.
W niepotrzebny cudzysłów wziął Pan moje sformułowanie: walczę z gminą.
Miałem okazję zajrzeć do danych o remontach dróg za lata 2014 - 2016 i świetnie wiem że w tym czasie wyremontowano drogi przy których mieszka mniej osób niż przy ,,mojej" drodze. Utwierdza mnie to w przekonaniu, iż ZDiSK nie ma czytelnego planu remontów ale reaguje na skargi mieszkańców. W grę wchodzą też pewnie względy pozmerytoryczne - ale to również zostawmy.
Trafnie rozpoznał Pan ulicę przy której mieszkam. Jeśli się nią Pan przejdzie ( nie polecam w okresie deszczów ) zobaczy Pan że miejscami przypomina koryto rzeki ze stromymi brzegami a jej część została zaorana. Dosłownie. Nie remontowano jej solidnie conajmniej od 6 lat. Codziennie taplając się wraz z sąsiadami w błocie do połowy kół po roztopach trudno nam z sympatią pomyśleć o świeżutko wybrukowanym łączniku. My musimy tą drogą jeździć. Wiemy też że remontowana w 2017r. nie będzie.
Nie będę się odnosił do Pańskiego sformułowania o ,,przejedzeniu" środków na różnego rodzaju imprezy - mamy najwyraźniej różne priorytety i definicje wspólnoty. Jeśli jednak jest Pan rzeczywiście zainteresowany aktywnością mieszkańców w dysponowaniu funduszem sołeckim warto rozważyć rozpisanie konkursu i ogłoszenie go na forum, na plakatach, w kościele. Można urządzić głosowanie na propozycje i nagrodzić np. 1000 zł tego czyja propozycja wygra. Jeśli do wszystkich to dotrze i wszyscy będą to mieli w nosie a Pan postanowi wybudować łącznik w środku lasu albo wybrukować drogę do paśników - będzie Pan miał we mnie pierwszego i najwierniejszego obrońcę.
Aha. Szperałem trochę w internecie na temat przeznaczenia funduszu sołeckiego. Niestety znalazłem w większości takie które ,,przejadają" środki np. na dyżur prawnika, darmowe badania osób ukąszonych przez kleszcze, darmowe lekcje języka, stypendia dla najlepszych uczniów, kino letnie. No czyste durnoty jakieś ...
Serdecznie pozdrawiam.

komendant 

Wysłany: 2017-01-15, 12:16   

Popieram zdanie i stanowisko pana sołtysa. Lepiej co roku remontować za te pieniądze 50m drogi a gmina później dalej niż je przejeść . . . Dzisiaj ul. Zielona a w przyszłym roku następna. Mi się strategia podoba. Ale popieram również zdanie że nasza gmina nas zaniedbuje według innych wsi lub dzielnic. Nawet niema porządnej drogi dojazdowej do gminy w granicach gminnych. A o finansach już nie wspomnę. I do puki Książenice będą w granicach gminy Czerwionka-Leszczyny poprawy nie będzie. Do mieszkańców naszej wsi korzystniej było by przynależeć pod Rybnik

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2017-01-16, 21:25   

W naszej gminie fundusz sołecki działa ciut inaczej - władze widząc, że przeznaczamy środki na inwestycje, dokładają do tych inwestycji. Gdybyśmy nie dali środków na łącznik - reszty też by nie było i może poszłaby "do Czuchowa".
Proszę zobaczyć, jakie tematy są w innych sołectwach naszej gminy. Jeśli chodzi o organizowanie imprez, to dostajemy np. 3000 zł na dożynki i tej kwoty nie musimy wydawać z "sołeckiego". W innych gminach tak dobrze nie ma, stąd czasem takie zadania.
W oparciu o fundusz sołecki nie da się zrobić konkursu z nagrodą 1000 zł, bo kwota wydana w tym roku, w zeszłym musiała by być przeznaczona. Czyli w tym roku musiałbym zadeklarować 1000 zł na przyszły jako nagroda w konkursie na 2019.
Żeby nie było, że jestem przeciwnikiem "projektów miękkich" - jestem jak najbardziej za, zresztą kilka takich projektów było u nas realizowanych przez różne podmioty (z zainteresowaniem projektami przez uczestników też szału nie było) - tylko uważam, ze fundusz sołecki to nie najlepszy sposób finansowania - ze względu na konieczność planowania z dużym wyprzedzeniem i fakt, że wszystkie pieniądze idą przez budżet gminy i wydziały i referaty urzędu (w zasadzie rola sołectwa to zaplanowanie, a wydatkowanie realizuje gmina). Takie projekty dobrze realizuje się przez organizacje pozarządowe (NGO) - tu jest pole do działania i na to zawsze jestem otwarty.
Wracając do kolejności remontów dróg - opisałem do dość szczegółowo z sprawozdaniu w roku 2015 (str 3). Zasad ogólna jest taka - po uchwaleniu budżetu, zadania planowane są przez ZDiSK, by możemy też wyrazić swoją opinię. Dla mnie każdy mieszkaniec, czy to z Zielonej, czy z Leszcze, czy z Ogrodowej, czy z innej ulicy jest tak samo ważny - moja "władza" albo ciężar polega na tym, że czasem muszę podpowiedzieć, że ulica X będzie przed ulicą Y i zostanę wysłuchany, albo nie. Staram się w miarę możliwości, aby w różnych miejscach sołectwa coś się działo - dlatego np. skoro był problem lamp na Leszcze, to w tym czasie droga była modernizowana gdzie indziej. Zresztą nie cała ul. Leszcze ma uregulowany stan prawny, to też rzutuje na ewentualny ranking, a doraźne remonty jednym się bardziej podobają, a innym mniej. Na szczęście dróg do remontów ubywa, więc w końcu i tak przyjdzie czas na Waszą ulicę. Chyba, że wszystkie pieniądze pójdą na walkę ze smogiem, o czym piszę w innym wątku.

abba

Wysłany: 2017-01-17, 19:24   

Panie sołtysie w naszej gminie wszystko działa inaczej ,jest wszystko na NIE.

Chester

Wysłany: 2017-02-22, 17:13   

Panie Sołtysie. Teraz jest dobry czas na przejechanie się naszą ulicą, choć uprzedzam że może się to źle skończyć dla pojazdu, może zatem spacer w porządnych gumowacach ? Warto jednak aby zobaczył Pan jak wygląda nasza rzeczywistość na codzień bo tak naprawdę zaniedbania ZDiSK wołają o pomstę do nieba i z pewnością wymagają reakcji naszego przedstawiciela. Nie chodzi tylko o błoto ( choć codziennie rano jeżdżę na myjnie ) ale o to że koleiny są tak duże, że mogą powodować uszkodzenia samochodów i stwarzają zagrożenie.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2017-02-22, 22:25   

Gdyby od mojego patrzenia coś się zmieniło, to siedziałbym i patrzył od poniedziałku. Wczoraj zgłosiłem drogę do ZDiSK. Obiecali, że coś pomogą, ale najwcześniej w piątek, bo aktualnie topią się na innej drodze. Bardzo mi przykro, musicie się kilka dni przemęczyć, jak ziemia się rozmrozi, to Wam się poprawi. A wracając do funduszu sołeckiego - cały czas biję się z myślami - ogłosić w tym roku konkurs, czy zaproponować kawałek ulicy Leszcze do remontu ?
Bo z łącznika w tym roku telefonów nie odbierałem ...
A może jako prawnik pomoże Pan uregulować do końca stan prawny ulicy Leszcze ?

Chester

Wysłany: 2017-02-23, 09:50   

Dziękuję za interwencję. Resztę Pańskiej odpowiedzi pozostawię bez komentarza licząc na brak dalszej korespondencji. Pozdrawiam.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2017-03-20, 13:38   

Serdecznie zapraszam osoby zainteresowane zgłębianiem lokalnej historii i pragnące spędzić miło czas na spotkanie do Książenic, w najbliższy czwartek, na godz. 18.00 do restauracji Książęcej.

http://www.ksiazenice.net...zczegoly&id=235

Prelegent ma niesamowity dar opowiadania językiem prostym o sprawach niebanalnych, potrafi nawiązać relacje z każdą publicznością i zapewniam, że nikt się nie będzie nudził.
Prelekcja wprawdzie nie jest finansowana z funduszu sołeckiego, ale mam nadzieję, że będzie jakąś formą integracji. Jeśli będzie zainteresowanie, to spróbujemy tego typu spotkania organizować częściej. Dlatego warto przyjść !

Odpowiedz do tematu