forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stacja przekaźnikowa T-mobile
Autor Wiadomość
werian

Wysłany: 2018-07-13, 06:20   Stacja przekaźnikowa T-mobile

Dzień dobry.
Na działce przy ulicy Konwaliowej planowana jest budowa stacji przekaźnikowej sieci T-mobile.Jeden z właścicieli wyraził zgodę...
Jak to jest, że buduje się takie maszty w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań?Czy aby napewno nie ma to wpływu na zdrowie tych którzy mieszkają w bezposrednim sąsiedztwie?

Pozdr

komendant 

Wysłany: 2018-07-15, 11:03   

Mikrofalówka kuchenna wywołuje dużo gorsze zagroże niż nadajnik gsm a stoi praktycznie w każdym domu. Sam bym wyraził zgodę ze względu na dodatkowy dochód

Hans

Wysłany: 2018-07-17, 13:40   

Dzień dobry,

Myślę, że skoro pojawił się temat budowy stacji bazowej telefonii komórkowej (BTS) na terenie Książenic warto byłoby poinformować mieszkańców czego sprawa dotyczy i z czym się wiąże. Szkoda, że Pan sołtys sam nie zamierza tego zrobić mimo, że wie o sprawie, a jest ona dość kontrowersyjna.

Stacja, a dokładniej maszt wysoki na ok. 50m miałby stanąć na działce nr 2155/197 przy ul. Ogrodowej. Budowę ma wykonywać firma Gawinex z Rybnika (Paruszowiec) na zlecenie T-Mobile. Działka należy do osoby mieszkającej na ul. Sąsiedzkiej w Kamieniu.

Na maszcie (w pierwszym etapie inwestycji) miałyby być zainstalowane po 2 anteny o łącznej mocy ponad 20.000 Wat w każdą stronę (tzw. sektor). W sumie we wszystkich kierunkach ok. 60.000 Wat. Dla porównania antena w telefonie komórkowym ma max. 2 Wat i działa tylko w momencie nawiązywania połączenia. Stacja bazowa działa przez 24h/7dni.

W związku z ogromną mocą zainstalowanych anten, zgodnie z prawem stacja jest przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko. Wysyła ona promieniowanie elektromagnetyczne we wszystkich kierunkach, które powoduje u ludzi wzrost temperatury tkanek wewnątrz organizmu lub przy powierzchni skóry (podobnie do procesu grzania mikrofalowego w kuchenkach mikrofalowych). Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała promieniowanie elektromagnetyczne jako "czynniki lub zespół czynników przypuszczalnie rakotwórczych dla ludzi" Materiały szkoleniowe - Państwowy Instytut Badawczy

Dodatkową wątpliwością budzi to, że stacja miałaby stanąć na działce, która w miejscowy planie zagospodarowania przestrzennego jest oznaczona jako rolna R1, gdzie według planu: "Na terenach wymienionych w ust. 1 obowiązuje zakaz: 1) realizacji wszelkich obiektów kubaturowych..."

Lobby telefonii komórkowej jest bardzo silne, przez co bardzo często dochodzi do naciągania prawa albo jawnego łamania przepisów. Przykładem niech będzie fakt, że po wybudowaniu masztu operator może zwiększyć liczbę i moc anten kilkukrotnie bez uzyskiwania pozwoleń, decyzji a nawet bez informowania kogokolwiek. Proszę zauważyć, że większość masztów jest obstrojona jak choinki, np. słup buduje T-Mobile, a później ze swoimi nadajnikami przyłącza się Orange, Plus, Play, Aero 2 itd.

Często zdarza się, że urzędy wydają pozwolenie na budowę takich stacji, które później jest uchylane przez Wojewodę lub Sądy Administracyjne. Przykład takiego wyroku z naszej okolicy: Wyrok WSA w Gliwicach

Sprawę nieprawidłowości związanych z budową i funkcjonowaniem stacji bazowych badała również Najwyższa Izba Kontroli: "W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, skontrolowane jednostki nie realizowały skutecznie i rzetelnie zadań organów administracji architektoniczno-budowlanej i organów ochrony środowiska w procesie powstawania i funkcjonowania SBTK. (...) Jednostki objęte kontrolą badały obszar oddziaływania na sąsiednie nieruchomości jedynie nowo powstających SBTK. Takich analiz nie przeprowadzały zaś w sytuacji znacznego zwiększania mocy zainstalowanych anten (nawet o ponad 800%) oraz ich liczby. Tego rodzaju modyfikacje SBTK powodowały zaś zwiększenie zasięgu oddziaływania pól elektromagnetycznych na otoczenie." Raport NIK

Sprawa dotyczy czegoś więcej niż kwestii czy chcemy mieć zasięg we wsi czy nie. Operatorzy mogliby budować nadajniki o mniejszych mocach i z dala od zabudowań ale to wiązałoby się dla nich z dodatkowymi kosztami.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-07-17, 13:52   

Uprzejmie informuję, że Pański post pojawił się już po moim ogłoszeniu o Zebraniu Wiejskim, zawiera w związku z tym nieprawdziwe tezy.

Cytat:
Myślę, że skoro pojawił się temat budowy stacji bazowej telefonii komórkowej (BTS) na terenie Książenic warto byłoby poinformować mieszkańców czego sprawa dotyczy i z czym się wiąże. Szkoda, że Pan sołtys sam nie zamierza tego zrobić mimo, że wie o sprawie, a jest ona dość kontrowersyjna.

Jednocześnie informuję, że oficjalnie nic nie wiem o sprawie (nie wpłynęło do mnie żadne pismo, nie dysponuję tak szczegółowymi informacjami jak przedmówca). Nie jestem stroną w sprawie, ani jako sołtys, ani jako mieszkaniec, i dlatego odmówiono mi informacji w Starostwie na temat inwestycji. Stronami w sprawie jest podobno ok. 20 mieszkańców, którzy zostali poinformowani na piśmie na temat inwestycji. Jako, że sprawa jest bulwersująca i dotyczy więcej niż 20 osób, w mojej kompetencji leży zwołanie Zebrania Wiejskiego, co po konsultacjach z Radą Sołecką, niniejszym czynię.

Zaproszenie na Zebranie Wiejskie

Zaproszenie zostało przekazane Burmistrzowi, Staroście oraz przesłane do firmy Gawinex

Jeśli na Zebraniu będzie co najmniej 30 osób, Zebranie może podjąć dowolną uchwałę na powyższy temat.

Q 
Administrator

Wysłany: 2018-07-17, 14:42   

Hans napisał/a:
Szkoda, że Pan sołtys sam nie zamierza tego zrobić mimo, że wie o sprawie, a jest ona dość kontrowersyjna.

W zeszłym tygodniu Sołtys z Radą Sołecką dyskutowali nt Zebrania Wiejskiego (które jak pisze wyżej Sołtys ma moc podejmowania stosownych ustaw), więc nie do końca jest tak, że nic się w tym temacie nie dzieje ;-)

Hans

Wysłany: 2018-07-17, 16:52   

Q napisał/a:
W zeszłym tygodniu Sołtys z Radą Sołecką dyskutowali nt Zebrania Wiejskiego (które jak pisze wyżej Sołtys ma moc podejmowania stosownych ustaw), więc nie do końca jest tak, że nic się w tym temacie nie dzieje ;-)

Nie napisałem, że nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie dzieje się ale z inicjatywy samych mieszkańców.

Część osób dziwiła się dlaczego Pan Sołtys nic nie napisze na stronie lub na fejsie skoro wie o sprawie. Przecież nie zawsze miał oficjalną informację lub był stroną a jednak dawał znać mieszkańcom.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-07-17, 17:32   

Proszę nie robić mnie głównym odpowiedzialnym. "Sołtys wiedział nie powiedział". Nie jest to prawdą. Po uzyskaniu informacji postanowiłem ją sprawdzić, a równocześnie zastanowić się, jak w tej kwestii zareagować. Nie mogę na forum wyskakiwać z wiadomością "podobno ktoś gdzieś coś buduje". Nie chodzi o to, żeby rozpętać wojnę, tylko o skuteczne działania. Podzieliłem się moją wiedzą z Radą Sołecką i zaczęliśmy wypracowywać stanowisko. Informowałem też osobiście niektórych zainteresowanych mieszkańców. I co ciekawe - wówczas zacząłem się dowiadywać, że niektóre osoby miały konkretne propozycje w sprawie budowy na ich działkach. Na forum świadomie postanowiłem poinformować w momencie, jak zapadnie decyzja, co możemy zrobić.
I nie chcę tu się przerzucać odpowiedzialnością - są w Książenicach osoby zarówno za budową, jak i przeciw. Jeśli Pan jest biegły w przepisach, zapraszam na Zebranie Wiejskie - trzeba się wspólnie zastanowić co robić, bo niestety przepisy są takie, że można wieże telefonii budować gdzie się chce. Na terenie naszej gminy już kilka takich wież stoi.
Mam społeczeństwo obywatelskie, więc dobrze, że 'sami mieszkańcy' coś robią. Tyle, że ci mieszkańcy też mnie o swoich działaniach nie powiadomili i nie złożyli np. wniosku o Zebranie Wiejskie, więc Zebranie nie jest na ich wniosek, tylko mój.

Hans

Wysłany: 2018-07-18, 12:31   

MarekSzczech napisał/a:
- trzeba się wspólnie zastanowić co robić, bo niestety przepisy są takie, że można wieże telefonii budować gdzie się chce. Na terenie naszej gminy już kilka takich wież stoi.

W moim pierwszym poście umieściłem link do wyroku WSA w Gliwicach, który stwierdza że nie można budować tych wież "gdzie się chce". Kilka już stoi, ale kilka również nie stoi, warto o tym pamiętać.

MarekSzczech napisał/a:
Proszę nie robić mnie głównym odpowiedzialnym. "Sołtys wiedział nie powiedział". Nie jest to prawdą.

Myślę, że jest to nadinterpretacja z Pana strony. Nikt nie pisał, że jest Pan głównym odpowiedzialnym. Nie chciałbym, żeby ten wątek zdominował dyskusję, ale pierwsze przecieki o budowie wieży pojawiły się niecały miesiąc temu. Myślę, że został Pan też "nieoficjalnie" poinformowany głównie dlatego, że zajmuje Pan stanowisko i ma narzędzia do przekazywania informacji mieszkańcom.

MarekSzczech napisał/a:
Tyle, że ci mieszkańcy też mnie o swoich działaniach nie powiadomili i nie złożyli np. wniosku o Zebranie Wiejskie, więc Zebranie nie jest na ich wniosek, tylko mój.

Niektórzy mieszkańcy próbowali się z Panem skontaktować. A co do zwołania Zebrania to proszę przyznać czy jest to Pana autorski pomysł czy może Rada Sołecka to Panu zaproponowała?

MarekSzczech napisał/a:
są w Książenicach osoby zarówno za budową, jak i przeciw

Jeżeli na Zebraniu pojawi się ktoś ze strony inwestora T-Mobile/Gawinex można zapytać czy mają jakiś alternatywny plan na polepszenie zasięgu na dole wsi. Warto się też zastanowić kto i na jakiej podstawie będzie przekazywał mieszkańcom informację nt. wieży na Ogrodowej, bo jak rozumiem Pan nadal nie otrzymał oficjalnej informacji.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-07-18, 20:22   

Też chciałbym skończyć temat kto i dlaczego zwołuje Zebranie, oraz z kim i o czym rozmawiałem bo to nieistotne. Rada Sołecka jest organem doradczym sołtysa. Poinformowałem Radę w pierwszej kolejności i prosiłem o zastanowienie się co dalej z tematem. W toku rozważań dotarła do mnie od konkretnych członków Rady propozycja zebrania jak najszybciej. Pod względem formalnym postanowiłem nadać jej bieg, w trybie własnego wniosku, w zgodzie ze Statutem sołectwa. Oczywiście członkowie Rady są mieszkańcami sołectwa, dlatego można też powiedzieć, ze to inicjatywa mieszkańców :-)

Cytat:
Niektórzy mieszkańcy próbowali się z Panem skontaktować

Mój telefon jest znany. Jak nie mam zasięgu :-) , to można się nagrać. Poza tym byłem w sołtysówce 12,13.07 więc nie rozumiem w czym problem.

I na tym koniec spraw formalnych.

A teraz do meritum.
Proponuję na spokojnie przeczytać artykuły:
ciut starszy

nowszy

najnowszy

Sprawa nie jest jednoznaczna, są różne badania.
Pytanie brzmi, co chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy rozmawiać przez komórki, gdzieś muszą być stacje bazowe. Gdzie powinny być? Powoływanie się na strefę R1 może faktycznie krótkoterminowo przyblokować projekt, ale wydaje mi się w świetle specustawy telekomunikacyjnej i orzecznictwa na dłuższą metę nie do obrony. Zresztą wydaje mi się, że lepiej lokalizować BTS w strefie R1, niż w strefie mieszkalnej/usługowej. Czy faktycznie lepszym rozwiązaniem jest kilka nadajników na obrzeżach wsi niż jeden w centrum ?
Może jest ktoś w okolicy, kto dysponuje jakimś sprzętem pomiarowym, żeby na dziś sprawdzić, z jakimi natężeniami pól mamy do czynienia u nas, żeby odwiedzić okoliczne stacje i sobie porównać ?

Jeśli na zebranie nie przyjdzie nikt ze strony inwestora, straci szansę na przedstawienie swoich racji i przekonanie obecnych. Ja nie jestem stroną w sprawie (co by znaczyło, że nie znajduję się w strefie oddziaływania inwestycji. Ciekawa teza, bo to by znaczyło, że promieniowanie mnie nie będzie dotyczyć, podobnie jak wielu innych mieszkańców, którzy też nie są stronami w sprawie), ale Gmina jest, zatem Gmina powinna przedstawić dostępne jej informacje merytoryczne.

Z drugiej strony apeluję do mieszkańców o przybycie i merytoryczną dyskusję, bo to ważne sprawy i dotyczą nas wszystkich.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-07-22, 11:51   

Informacja otrzymana od firmy Gawinex
Cytat:
Witam,

Uprzejmie informuję, iż nie mamy możliwości uczestniczenia w Państwa zebraniu. Natomiast chętnie odpowiemy na wszelkie pytania zwiazane z planowaną inwestycją przesłane na skrzynkę email.

Jednocześnie przesyłam poniżej link do raportu zamieszczonego przez Ministerstwo Cyfryzacji pt. "Raport z pilotażowych badań i analiz dotyczących dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetychnych" opracowany przez Państwowy Instytut Badawczy przy współudziale Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Głównym wnioskiem wynikajacym z tego opracowania je to, iż brak jest dowodów, które by potwierdzały tezy o negatywnym wpływie promieniowania elektromagnetycznego na ludzkie zdrowie. Zachecam do lektury tego raportu wraz z załacznikami umieszczonymi na dole strony oraz proszę o udostępnienie tego linku osobom zainteresowanym, napewno przyczyni się to do rozwiania wielu wątpliwości dotyczących planowanej inwestycji.

https://www.gov.pl/cyfryz...romagnetycznych

zwykły człowiek

Wysłany: 2018-07-27, 10:01   

Szkoda, że taka mała frekwencja była na zebraniu- Książenice mają coś ponad 2 tys. mieszkańców a to daje do myślenia
A może postawić maszt na tej ulicy z której nikogo nie było to się więcej ludzi zainteresuje tematem i zacznie działać ;-) a nie tylko garstka? Stacja będzie miała wpływ na wszystkich wokół a niedaleko jest np. szkoła z przedszkolem nie mówiąc już o spadku wartości nieruchomości w tym rejonie.

zwykły człowiek

Wysłany: 2018-08-07, 13:31   

Minął już chyba termin na uzupełnienie prze firmę dokumentów w Starostwie- wiadomo coś więcej w temacie? Czy dostaną to pozwolenie czy nie?

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-08-13, 11:05   

Otrzymałem właśnie informację, że pełnomocnik firmy T-mobile wystąpił o zawieszenie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej na działce 2155/197. Jeśli inne strony postępowania się nie sprzeciwią, postępowanie będzie zawieszone w ciągu kilku-kilkunastu dni (strony mają 7 dni na zajęcie stanowiska od czasu otrzymania pisma).

Hans

Wysłany: 2018-09-07, 18:11   

Strony wyraziły sprzeciw wobec wniosku o zawieszenie postępowania.
W związku z tym oraz na podstawie zapisów Planu Zagospodarowania Przestrzennego, Starosta wydał decyzję odmowną w sprawie pozwolenia na budowę stacji bazowej.
Od tej decyzji inwestorowi T-Mobile przysługuje jeszcze możliwość odwołania.

Odpowiedz do tematu