forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybory Samorządowe 2018
Autor Wiadomość
Q 
Administrator

Wysłany: 2018-09-28, 10:07   Wybory Samorządowe 2018

Zbliżają się wybory Samorządowe. Może podyskutujmy trochę o nich, zachęćmy rodzine, znajomych abo poszli na wybory i dobrze zagłosowali.

Na burmistrza będzie 4 kandydatów:
Wiesław Janiszewski (Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego)
Izabela Rajca (PIS)
Leszek Salamon (Wspólnota Samorządowa Subregionu)
Marcin Stempniak (Aktywni Społecznie)

Do Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Książenice jak i pozostałe sołectwa (Bełk, Palowice, Przegędza, Stanowice, Szczejkowice) znajdują się w okręgu 3. W tym okręgu widze 7 kandydatów z Książenic:
Grzegorz Dyla - nr 7 na liście Wspólnota Śląska "Ciosek" - Razem dla Śląska
Robert Borkowski - nr 8 na liście Wspólnota Śląska "Ciosek" - Razem dla Śląska
Janina Gańczorz - nr 6 na liście Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego
Beata Strzelczyk - nr 8 na liście Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego
Joanna Drewnik - nr 4 na liście PIS
Marek Szczech - nr 1 na liście Wspólnota Samorządowa Subregionu
Edyta Holeczki - nr 8 na liście Wspólnota Samorządowa Subregionu

Do Rady Powiatu:

Zofia Dymorz - nr 9 na liście Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego
Grzegorz Kubasa - nr 5 na liście Wspólnota Samorządowa Subregionu
Jolanta Tkocz - nr 5 na liście PIS

I na tych kandydatach bym się skupił, bo wypadałaby, aby mieszkańcy Książenic głosowali na swoich. W kończącej się kadencji nie mieliśmy żadnego przedstawiciela w Radzie Powiatu, więc dostawały nam się ochłapy o ile w ogóle zostały.

Pełne listy kandydatów na stronach PKW:
https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/241200/dist_council/1
https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/241201/city_council/3

cineko 

Wysłany: Wczoraj 10:20   

Szkoda, że nie odbyła się tu żadna dyskusja. Z mojego punktu widzenia, mieszkańca od wielu lat trzy najwązniesze punkty dla Książenic:
1. Przedszkole od 3 lat
2. Budowa kanalizacji
3. Walka o czyste powietrze

koczkodan 

Wysłany: Wczoraj 11:20   

dodatkowo przedszkole i świetlica szkolna czynne tak, żeby tylko niepracujący rodzice mogli z nich korzystać. jeśli oboje rodzice pracują to muszą wysłać dziecko do innej szkoły. walki o czyste powietrze żaden kandydat nie rozpocznie, bo boi się o głosy i nie chce się narazić lub sam truje kopciuchem. przykład to sołtys Książenic, któremu nie odpowiadała uchwała anstysmogowa i chciał jej załagodzenia.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: Wczoraj 19:42   

Oj, widzę, że chyba moja ulotka nie wszędzie dotarła.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: Wczoraj 19:51   

Natomiast stwierdzenie

koczkodan napisał/a:
. przykład to sołtys Książenic, któremu nie odpowiadała uchwała anstysmogowa i chciał jej załagodzenia.

ociera się o zniesławienie.

Moje wątpliwości budziła merytoryczna strona uchwały. Oby się nie okazało, że certyfikaty 5 kategorii dla pieców są tyle samo warte, co certyfikaty niektórych samochodów osobowych.
Jestem za podłączeniem Książenic do gazu, co wydaje mi się pokazałem, organizując spotkanie z przedstawicielami PSG i zbierając ankiety. Piłka teraz jest po stronie PSG, na którą regularnie naciskam.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: Wczoraj 20:09   

Odnośnie pozostałych poruszanych wątków:
1. Przedszkole - jestem jak najbardziej za, o czym niejednokrotnie mówiłem, ale do tego potrzebny jest także silny nacisk ze strony wszystkich mieszkańców. Dobrą metodą jest np. uczestniczenie w Zebraniach Wiejskich i zgłaszanie tego problemu. To naprawdę pomaga, bo wtedy nie są to tylko fanaberie sołtysa czy radnego, ale głos mieszkańców, który jest wysłuchiwany. A opiekę nad dziećmi w ramach świetlicy, z tego co mi mówiono, da się zorganizować pod warunkiem zebrania odpowiednio licznej grupy dzieci.
2. Kanalizacja - też jestem za, ale niestety sytuacja w tym temacie jest beznadziejna, o czym także była wielokrotnie mowa na Zebraniach Wiejskich. Koszt budowy kanalizacji to grube setki milionów złotych, w gminie naszej wielkości nie można obecnie tego dofinansować funduszami zewnętrznymi w odpowiedniej wysokości, nawet gdyby jakimś cudem pieniądze się znalazły - po wybudowaniu kanalizacja staje się majątkiem, od którego się nalicza amortyzację, co skutkuje gigantycznymi kosztami wywozu ścieków. Może to niepopularne stwierdzenie, ale sądzę, że na dziś wybudować kanalizacji się nie da :-(
Pozostają oczyszczalnie przydomowe.

Odpowiedz do tematu