forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybory Samorządowe 2018
Autor Wiadomość
Q 
Administrator

Wysłany: 2018-09-28, 09:07   Wybory Samorządowe 2018

Zbliżają się wybory Samorządowe. Może podyskutujmy trochę o nich, zachęćmy rodzine, znajomych abo poszli na wybory i dobrze zagłosowali.

Na burmistrza będzie 4 kandydatów:
Wiesław Janiszewski (Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego)
Izabela Rajca (PIS)
Leszek Salamon (Wspólnota Samorządowa Subregionu)
Marcin Stempniak (Aktywni Społecznie)

Do Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Książenice jak i pozostałe sołectwa (Bełk, Palowice, Przegędza, Stanowice, Szczejkowice) znajdują się w okręgu 3. W tym okręgu widze 7 kandydatów z Książenic:
Grzegorz Dyla - nr 7 na liście Wspólnota Śląska "Ciosek" - Razem dla Śląska
Robert Borkowski - nr 8 na liście Wspólnota Śląska "Ciosek" - Razem dla Śląska
Janina Gańczorz - nr 6 na liście Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego
Beata Strzelczyk - nr 8 na liście Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego
Joanna Drewnik - nr 4 na liście PIS
Marek Szczech - nr 1 na liście Wspólnota Samorządowa Subregionu
Edyta Holeczki - nr 8 na liście Wspólnota Samorządowa Subregionu

Do Rady Powiatu:

Zofia Dymorz - nr 9 na liście Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego
Grzegorz Kubasa - nr 5 na liście Wspólnota Samorządowa Subregionu
Jolanta Tkocz - nr 5 na liście PIS

I na tych kandydatach bym się skupił, bo wypadałaby, aby mieszkańcy Książenic głosowali na swoich. W kończącej się kadencji nie mieliśmy żadnego przedstawiciela w Radzie Powiatu, więc dostawały nam się ochłapy o ile w ogóle zostały.

Pełne listy kandydatów na stronach PKW:
https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/241200/dist_council/1
https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/241201/city_council/3

cineko 

Wysłany: 2018-10-18, 09:20   

Szkoda, że nie odbyła się tu żadna dyskusja. Z mojego punktu widzenia, mieszkańca od wielu lat trzy najwązniesze punkty dla Książenic:
1. Przedszkole od 3 lat
2. Budowa kanalizacji
3. Walka o czyste powietrze

koczkodan 

Wysłany: 2018-10-18, 10:20   

dodatkowo przedszkole i świetlica szkolna czynne tak, żeby tylko niepracujący rodzice mogli z nich korzystać. jeśli oboje rodzice pracują to muszą wysłać dziecko do innej szkoły. walki o czyste powietrze żaden kandydat nie rozpocznie, bo boi się o głosy i nie chce się narazić lub sam truje kopciuchem. przykład to sołtys Książenic, któremu nie odpowiadała uchwała anstysmogowa i chciał jej załagodzenia.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-10-18, 18:42   

Oj, widzę, że chyba moja ulotka nie wszędzie dotarła.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-10-18, 18:51   

Natomiast stwierdzenie

koczkodan napisał/a:
. przykład to sołtys Książenic, któremu nie odpowiadała uchwała anstysmogowa i chciał jej załagodzenia.

ociera się o zniesławienie.

Moje wątpliwości budziła merytoryczna strona uchwały. Oby się nie okazało, że certyfikaty 5 kategorii dla pieców są tyle samo warte, co certyfikaty niektórych samochodów osobowych.
Jestem za podłączeniem Książenic do gazu, co wydaje mi się pokazałem, organizując spotkanie z przedstawicielami PSG i zbierając ankiety. Piłka teraz jest po stronie PSG, na którą regularnie naciskam.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-10-18, 19:09   

Odnośnie pozostałych poruszanych wątków:
1. Przedszkole - jestem jak najbardziej za, o czym niejednokrotnie mówiłem, ale do tego potrzebny jest także silny nacisk ze strony wszystkich mieszkańców. Dobrą metodą jest np. uczestniczenie w Zebraniach Wiejskich i zgłaszanie tego problemu. To naprawdę pomaga, bo wtedy nie są to tylko fanaberie sołtysa czy radnego, ale głos mieszkańców, który jest wysłuchiwany. A opiekę nad dziećmi w ramach świetlicy, z tego co mi mówiono, da się zorganizować pod warunkiem zebrania odpowiednio licznej grupy dzieci.
2. Kanalizacja - też jestem za, ale niestety sytuacja w tym temacie jest beznadziejna, o czym także była wielokrotnie mowa na Zebraniach Wiejskich. Koszt budowy kanalizacji to grube setki milionów złotych, w gminie naszej wielkości nie można obecnie tego dofinansować funduszami zewnętrznymi w odpowiedniej wysokości, nawet gdyby jakimś cudem pieniądze się znalazły - po wybudowaniu kanalizacja staje się majątkiem, od którego się nalicza amortyzację, co skutkuje gigantycznymi kosztami wywozu ścieków. Może to niepopularne stwierdzenie, ale sądzę, że na dziś wybudować kanalizacji się nie da :-(
Pozostają oczyszczalnie przydomowe.

koczkodan 

Wysłany: 2018-10-19, 09:44   

MarekSzczech napisał/a:
ociera się o zniesławienie.

Moje wątpliwości budziła merytoryczna strona uchwały. Oby się nie okazało, że certyfikaty 5 kategorii dla pieców są tyle samo warte, co certyfikaty niektórych samochodów osobowych.
Jestem za podłączeniem Książenic do gazu, co wydaje mi się pokazałem, organizując spotkanie z przedstawicielami PSG i zbierając ankiety. Piłka teraz jest po stronie PSG, na którą regularnie naciskam.

bez przesady, to tylko opinia. wg mnie nie jest dobrym pomysłem blokowanie jakichkolwiek działań czy uchwał antysmogowych i tłumaczeniem tego interesami jakichkolwiek grup społecznych w momencie kiedy przez pół roku wieczorem nie da się wyjść na spacer. czyste powietrze to powinien być priorytet. mam nadzieję, że wysiłki podjęte w celu podłączenia nas do sieci gazowej będą miały pozytywny efekt.

kanalizacja pewnie się nie uda, ale czy można jakoś powalczyć o dofinansowania do biologicznych oczyszczalni? jest obecnie takie dofinansowanie i ile wynosi? kiedyś to było 2500 zł i po dofinansowaniu taka oczyszczalnia wychodziła jakieś 4-5 razy więcej niż szambo, natomiast koszt eksploatacji jest niższy niż szamba czy kanalizacji.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-10-19, 19:11   

Nigdy nie blokowałem uchwały antysmogowej. Ja ją tylko konsultowałem i wszystkich do tego zachęcałem. Można nawet powiedzieć, że z pewnymi sukcesami, bo niektóre postulaty które zgłaszałem (oczywiście wiele osób zgłaszało podobne) znalazły się w uchwale, jak i w niedawno ogłoszonym programie Czyste powietrze. Natomiast miałem i mam spore, uzasadnione wątpliwości do skuteczności uchwały, co poniekąd potwierdza obraz za oknem.
Z uchwałą antysmogową w kontekście wyborów związany jest jeszcze jeden problem - dotyczy ona także gmin i mieszkań w zarządzie gminy (np. familoków). To będzie spore obciążenie dla budżetu gminy i nie da się tego zrobić z dnia na dzień.

Odnośnie oczyszczalni przydomowych - program dopłat w gminie jest od kilku lat i dopłaty są wypłacane na bieżąco. Maksymalna kwota to 2500 zł.
Tu jest wszystko:
https://www.czerwionka-le...rona-srodowiska

Pocahontas 

Wysłany: 2018-10-19, 20:12   

Mało konkretów w PROGRAMIE WYBORCZYM zawartym w pana ulotce.
- na czym ma polegać usprawnienie komunikacji publicznej,
- jak pan chce tworzyć warunki do rozwoju budownictwa jednorodzinnego,
- budowa przedszkola - jakie to będą szacunkowe koszty - czy gminę na to stać.

Liczę w końcu na jakieś konkrety.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-10-19, 22:04   

Ulotka ma siłą rzeczy formę skróconą, trudno na niej pisać wypracowania.
Przedszkole to kwestia ustawienia priorytetów - czy np. wydamy pieniądze na tężnię w Parku Furgoła (bo takie propozycje były), czy właśnie na przedszkole u nas. Kiedyś ludzie byli biedniejsi, a szkoły budowali. W tej kadencji praktycznie cały czas zajmowaliśmy się realizacją decyzji podjętej jeszcze przez poprzednią Radę - programem docieplenia placówek oświatowych. I jeszcze w następnej kadencji ten program będzie realizowany. Jak się skończy - jeśli będzie silny głos poparcia ze strony mieszkańców dla przedszkola w Książenicach, to to przedszkole, mam nadzieję, powstanie.

Odnośnie komunikacji trzeba odświeżyć pomysł centrum przesiadkowego w Leszczynach, obok dworca PKP. Jeśli samorząd wojewódzki dalej będzie rozwijał linie kolejowe, trzeba będzie zintegrować komunikację miejską z tym centrum. Z drugiej strony, tuż za lasem w Szczygłowicach powstaje też dworzec autobusowy (ta lokalizacja jest dla nas bardzo korzystna, bo zmniejsza ewentualne koszty autobusów jeżdżących po Knurowie). Trzeba się z nim zintegrować i np. na początek uruchomić linię wahadłową Szczygłowice - Leszczyny. lub dogadać się z ZTZ celem wydłużenia kursów autobusów z Rybnika do Szczygłowic. Należy utrzymać prawo do bezpłatnych przejazdów dla dzieci w KZK GOP i rozszerzyć na ZTZ i MZK.

Warunki do rozwoju budownictwa jednorodzinnego to przede wszystkim uchwalanie dobrych planów zagospodarowania przestrzennego, to rozbudowa sieci dróg, oświetlenia ulicznego, placówek oświatowych, dbałość o ochronę środowiska (promowanie programów typu Czyste powietrze czy budowa sieci gazowej), rozwój bazy sportowej (jak tereny wokół boiska) czy rekreacyjnej (jak chociażby ogródek Nad Potokiem), brak zgody na inwestycje szkodzące środowisku. Tego typu działania podejmowałem w minionej kadencji i chciałbym je kontynuować.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-10-19, 22:12   

Na koniec, przed ciszą wyborczą, chciałbym zaapelować do mieszkańców Książenic o liczny udział w wyborach. Ordynacja wyborcza nie gwarantuje Książenicom mandatu radnego. Jeżeli mało osób pójdzie do wyborów i głosy się rozproszą - może się okazać, że Książenice nie będą miały swojego przedstawiciela w Radzie Gminy. O ile trudniej jest bez radnego - to widać na przykładzie Rady Powiatu. Dlatego proszę o udział w wyborach, aby inni nas nie przegłosowali.
I oddajcie głos na swojego sołtysa, a nie sołtysa z innej miejscowości :-)
Także na swojego prezesa klubu, a nie na prezesa innego klubu sportowego :-)
Wybierzmy Książenice !

Q 
Administrator

Wysłany: 2018-10-22, 11:05   

Frekwencja fajna u nas. 2174 uprawnionych poszło 1128 to daje jak dobrze liczę 51,89%

Rada Gminy:
Ważnych głosów: 1076
Nieważnych głosów: 50

Nasi kandydaci:
423 Marek Szczech
101 Strzelczyk Beata
76 Joanna Drewniok
65 Edyta Holeczki
52 Janina Gańczorz
33 Grzegorz Dyla
17 Robert Borkowski

Spoza Książenic warci odnotowania ze względu na ilość głosów:
104 Wiesław Janiszewski
60 Gabriel Breguła

Czyli 767 z 1076 głosów poszło na naszych ludzi z Książenic. Jakieś 71,28%

Rada Powiatu:
Ważnych głosów: 1078
Nieważnych głosów: 45

Kandydaci z Książenic:
Grzegorz Kubasa - 434 głosy
Zofia Dymorz - 113 głosów
Jolanta Tkocz - 51 głosów

Spoza Książenic najwięcej zebrali:
Marek Profaska - 135 głosów
Cezary Rajca - 99 głosów

Tu już dużo gorzej. Na 1078 głosów na ludzi od nas poszło 598 czyli jakieś 55,47%

Wybory Burmistrza - oddano 1107 ważnych głosów:
565 na Wiesława Janiszewskiego
233 na Izabele Rajcę
166 na Marcina Stempniaka
143 na Leszka Salamona

Wybory do Sejmiku:
403 dla PiS (Michał Woś 132, Julia Kloc-Kondracka 150)
326 dla Koalicja Obywatelska (Grzegorz Wolnik 217, Wojciech Kałuża 61)

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-10-22, 21:44   

Chciałbym gorąco podziękować Mieszkańcom Książenic za zaufanie, którym mnie obdarzyli, oddając na mnie głosy w wyborach samorządowych. Są już oficjalne wyniki, zostałem radnym na kolejną kadencję. Mam nadzieję, że nie zawiodę tego zaufania. Proszę o wsparcie w działaniach podejmowanych dla Książenic i dla całej Gminy. Mam nadzieję, że w nowej Radzie Miejskiej , podobnie jak w poprzedniej kadencji, dobrze będzie nam się współpracowało dla dobra wszystkich mieszkańców.

koczkodan 

Wysłany: 2018-10-25, 08:45   

MarekSzczech gratulacje. Życzę (także sobie), żeby Książenice na tym zyskały jak najwięcej (szkoła podstawowa, przedszkole, czystsze powietrze i gazociąg).

Jeszcze mam pytanie - co konkretnie ma Pan na myśli przez "utworzenie centrum sportu i rekreacji"?

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2018-10-27, 18:58   

Dziękuję. Generalnie chodzi o przejęcie terenów wokół boiska i zagospodarowanie ich w taki sposób, aby można było tam uprawiać różne sporty, nie tylko piłkę nożną. Mały początek w postaci siłowni pod chmurką już jest.

Odpowiedz do tematu