forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Komunikacja publiczna
Autor Wiadomość
MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2013-01-26, 23:19   Komunikacja publiczna

Witam Wszystkich !

Zamierzam znowu poruszyć temat komunikacji publicznej tzn. połączenia Książenic z okolicą. Przy tego typu rozmowach / pismach dobrze jest mieć argumenty, bo czasami słyszę, że mieszkańcy nie chcą/ nie potrzebują korzystać z komunikacji publicznej. Potrzebuję informacji od Mieszkańców, dokąd, w jakich godzinach potrzebują dojechać - prosiłbym o krótkie wpisy np. 3 osoby do Czerwionki (np. szkoła , urząd itp.) na godz. 8.00, dni powszednie, 2 osoby do Knurowa na 7.00.

Wszelkie inne uwagi w tym temacie też mile widziane.

Mieszkaniec

Wysłany: 2013-01-27, 13:52   

Witam

Proszę o opóźnienie dwóch autobusów 194 z Szczygłowic do Leszczyn o godz. 13.06 oraz o 14.11 o 10 min ponieważ nie da się zdążyć i trzeba czekać godzinę na następny.

Gaz doskonały

Wysłany: 2013-01-28, 20:03   

Witam serdecznie :)

Więc, jak najbardziej potrzebny jest dojazd do Czerwionki. Owszem, można dojechać z przesiadką, jednak mnie takie rozwiązanie zbytnio nie satysfakcjonuje
Po pierwsze, to uciążliwa przesiadka
Po drugie, można nawet machnąć na tą przesiadkę, ale trzeba analizować potem jaki bilet mam kupić. W naszej gminie jest 3 organizatorów komunikacji. Jeżdżąc często do Czerwionki, muszę zakupić aż 3 różne bilety okresowe - to się w ogóle nie opłaca. Na jednorazowych jest niewiele lepiej. Najtaniej wychodzi wychodzi samochodem (!), tylko jeśli mam mieć swobodny wybór pracy, to muszę specjalnie kupić auto? Najlepiej, by wszyscy organizatorzy honorowali swoje bilety, a kwestie rozliczania załatwiali między sobą...
Jeśli zaś możliwy byłby dojazd bez przesiadek, to idealnym rozwiązaniem byłby ZTZ Rybnik. Dla nas mieszkańców, to najtańsza i najwygodniejsza opcja...
Trochę szkoda, że po upadku PKSu brak jest dojazdu do Knurowa (i dalej do Gliwic dla studentów). Rzadko w tamtym kierunku jeżdżę, ale widzę, że młodzież korzysta i pewnie jest to dla nich utrudnieniem, ale to niech oni się wypowiedzą :)

Jeszcze jedna sprawa
By komunikacja miejska nie było zbytnio obciążająca na dla budżetu musi być sensownie poprowadzona, a nie tak jak te nasze 194, która jeździ po krótkiej trasie. Przez to jeździ nią mało ludzi, lub jak kto woli "wozi muchy". Tak samo by było, gdyby np. 194 jeździło tylko ze Stanowic do Leszczyn. Dzięki temu, że kursuje między większymi ośrodkami, nie trzeba aż tyle dopłacać. W naszym książenickim 194 każdy widzi jak jest...
Gmina mogłaby się dogadać np. z ZTZ Rybnik i oczywiście z Knurowem ;-) i poprowadzić np. linię 18 z Rybnika p. Książenice do Knurowa. Napewno wtedy pasażerów przybędzie, a linię 19 przedłużyć do Czerwionki i załatwiony byłby problem z dojazdem.

Pozdrawiam

Gaz doskonały

Wysłany: 2013-01-29, 08:08   

Dodam jeszcze, że brak jest dojazdu z Czerwionki (z Leszczyn zresztą też) o godz. 15:00
Rozkład jest fatalnie skonstruowany
Z Czerwionki do Leszczyn jedzie:
14:45 (311) - przyjazd do Leszczyn 14:54,
14:48 (194) - przyjazd do Leszczyn 15:06,
15:48 (194) - przyjazd do Leszczyn 16:06
Z Leszczyn do Książenic: 14:45 (194), 14:50 (18), 15:50 (194), 16:47 (194)
Chcąc się wydostać z Czerwionki o 15:00 trzeba odczekać prawie godzinę, a potem znowu prawie godzinę w Leszczynach na 194 o 16:47 lub iść z buta... 2 godziny do domu?Zostaje tylko samochód.

HALA MADRID

Wysłany: 2013-02-10, 14:08   

przydałby sie jakiś nocny miejski z rybnika ok 1 w nocy w weekendy skorzystaliby na tym nie tylko mieszkańcy książenic ale i kamienia i leszczyn
podobnie z 194 mogłoby kursować jeszcze ok godziny 20 i 18 z szczygłowic do książenic

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2013-02-11, 21:59   

Ściągnięte ze strony Urzędu:

Wydział Rozwoju Gminy i Miasta informuje, że do tut. Urzędu wpłynął wniosek Zarządu Osiedla Malenie o wprowadzenie do rozkładu jazdy autobusów linii 313 dodatkowego kursu o godz. 13.40 z przystanku "Leszczyny Czereśniowa" do "KWK Dębieńsko".
Uruchomienie wnioskowanego kursu spowoduje przesunięcie czasowe kursu linii 312 z godz. 13.50 na 14.10 z przystanku "KWK Dębieńsko" do "Szczejkowic Centrum" oraz kursu linii 313 z godz. 14.40 na 14.55 z przystanku "Leszczyny Czereśniowa" do "KWK Dębieńsko".
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o uwagi i opinie zainteresowanych osób korzystających z przedmiotowych linii o zaproponowanych rozwiązaniach.
Uwagi prosimy kierować w formie pisemnej, telefonicznej lub mailowej na adres Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny ul. Parkowa 9, tel. 32/ 43 12 251 lub adres mailowy: rgim@czerwionka-leszczyny.com.pl

Jeszcze na szybko jakieś uwagi ? Czekam 48 h potem ślę powyższe propozycje

Gaz doskonały

Wysłany: 2013-02-12, 06:27   

Ja może podsumuję i dodam od siebie jeszcze.
1. Jako, że kilka razy w miesiącu podróżuję do Gliwic na bilecie godzinnym (ważnym z przesiadką), to muszę kombinować z powrotem, prosiłbym o przyspieszenie kursu ze Szczygłowic z 12:06 na 11:55. Tak jak kolega "Mieszkaniec" wspomniał, opóźnić 13:06 o 10 minut. Co do 14:11 mi tam pasowała przesiadka bez problemu, ale zdaję sobie sprawę, że młodzież się uczy i też musi jakoś z Knurowa dojechać...
2. Czerwionka. Tutaj jest większy problem w okolicach 15:00. Jako, że na naszym książenickim 194 kursuje 1 wóz, to jeśli zrobimy na nim większe przesunięcia czasowe z Leszczyn, to przesiadki w Szczygłowicach szlag trafi. Proponuję opóźnienie o 10 minut linii 18 (wyjazd z Leszczyn 14:50 na 15:00, co by można było z 311 się przesiąść - przyjazd do Leszczyn 14:54). 18 i 194 jedzie jeden za drugim, bez sensu trochę. Następnie przesunięcie z 14:48 na 15:18 kursu 194 z Czerwionki do Leszczyn. Dzięki temu można będzie można zdążyć na nasz "książenicki" 194 - wyjazd z Leszczyn 15:47. W Czerwionce nic nie stracą na przesunięciu o pół godziny tego kursu, gdyż, wcześniej mieli 2x autobus o 14:45, a potem dziura godzinna. To akurat piszę w imieniu mamy, nie swoim ;-)
3. Dojazd do Rybnika. Wiem, że jest super. Do południa jeździ co pół godziny i co 40 minut, ale w popołudniowych godzinach szczytu coś się zacięło. Tj. 15:02, a potem 16:22. Może by tak zamienić któryś kurs linii 17 na 18 lub 19? Tj. wyjazd z Rybnika 15:27 lub 15:42. Póki co to jak coś się załatwiło z Rybniku i jest się wolnym o 15:30, to trza czekać godzinę, lub trzeba zafundować sobie spacer z Kamienia, a nie zawsze pogoda jest zachęcająca. Pewnie młodzież też będzie zachwycona tym, że nie będzie musiała czekać. Tak wstępnie to sobie policzyłem i wyszło, że autobus by pokonywał ok. 2 km więcej.
Tyle z mojej strony.

Ziga 

Wysłany: 2013-02-12, 15:52   

Witam,

skoro już jest temat, co kto by chciał... to ja się też wypowiem :) jestem bardzo za opcją żeby przesunąć autobus linii 194 ze Szczygłowic do Książenic o te 10 min co najmniej. Do tej pory jest tak:

linia 47 (którą przyjeżdżam z Zabrza w piątki, a dużo osób przyjeżdża nią np z Knurowa) jest według rozkładu w Szczygłowicach przy kopalni o godz. 13.14 Natomiast linia 194 do Książenic odjeżdża odpowiednio o 13.06 następny 14.11 (więc trzeba prawie godz. czekać) a po 15 sprawa wygląda tak: 47 według rozkładu przyjeżdża o 15.14 a 194 odjeżdża o 15.16 przeważnie z tego 47 nie da się zdążyć, a następne 194 odjeżdża 16.18 (czyli znowu godzina).

Wiem, że ile ludzi się wypowie, tyle będzie życzeń, jak co ma jeździć, ale skoro jest okazja, to swoje zdanie też wyrażam :) Jeśli dałoby się coś pokombinować byłoby super :) Jeśli nie, no to pozostaje godzina do zastanawiania się nad swoim życiem i słuchania hitów dobiegających z "Baru nad stawem" :p

pozdrawiam :)

mr_snake 

Wysłany: 2013-02-12, 20:23   

Skoro pojawił się temat dojazdu do Gliwic i Szczygłowic, to jestem za tym, żeby pojawiła się regularna, oddzielna, niezależna linia. Przykładowo jeżdżąca co 1,5 godziny. Niech jedzie ona nawet z Rybnika, ale w takich godzinach żeby przyciągnęła pasażerów. Bo co z tego, że był PKS, który kursował tak, że nie dało się sensownie do pracy czy na studia dojechać.

Drugi problem, to niedostosowany do potrzeb pasażerów, rozkład jazdy ZTZ. Autobusy 18 i 19 jeżdżą w dziwnych godzinach, gdzie ani do pracy na 6:00 dojechać, ani też po 22:00 wrócić - np z kopalni Chwałowice czy Jankowice, gdzie sporo osób jednak pracuje i chętnie jeździliby autobusem, bo taniej. Przykładowo teraz z Boguszowic autobus wyjeżdża o 22:20 (przykładowo) i jest na pl. Wolności ok. 22:40 - do Książenic nie dojedziesz bo ostatnia 18 pojechała 10 minut wcześniej. Ostatnie autobusy z Rybnika powinny wyjeżdżać ok 23:00. To samo w weekendy i dni przedświąteczne. Rano i po południu autobusy powinny jeździć jak w tygodniu, a nie z dwugodzinnymi przerwami. Taka przerwa może być koło południa maks do 16, przy mniejszej ilości potencjalnych pasażerów.
Ta sytuacja dotyczy też innych miejscowości, nie tylko naszej. Świadczy to tylko i wyłącznie o braku dialogu społecznego w naszym regionie. Brak też jest rozmów pomiędzy przedsiębiorstwami komunikacyjnymi - mogliby przecież jakoś zsynchronizować przejazdy.

Ostatnia sprawa do poruszenia to BRAK SENSOWNEGO DOJAZDU DO CZERWIONKI :roll: temat rzeka. Wyjścia są dwa, albo przeniesienie urzędów do Leszczyn, albo przyłączyć Nas do Rybnika.

AbC 
AbC

Wysłany: 2013-02-13, 19:09   

Jeśli chodzi o komunikację to warto było by sie zastanowić co zrobić by nie trzeba było z końca
tzn.okolic ul.Bocznej,Polnej,Nad Potokiem i dolnej części Ks.Pojdy biegnąć przez całe Książenice na przystanek przy kościele by dostać sie do Rybnika.

Gaz doskonały

Wysłany: 2013-02-16, 09:34   

Strach się bać, co gminni urzędnicy odpiszą na temat dostosowania przesiadek, bo patrząc na odpowiedź dotyczącej "akcji zima", mam coraz większe wątpliwości, czy cokolwiek się zmieni :roll: Nie mówiąc już o bezpośrednich autobusach do Knurowa, Czerwionki i jakichkolwiek innych dodatkowych połączeniach.
Chyba, że będzie niespodzianka...

mr_snake 

Wysłany: 2013-02-16, 20:57   

Gaz doskonały, brak jest dobrych przepisów, które definiowałyby w sposób jasny i zwięzły obowiązki gminy i ogólnie państwa wobec obywateli (podatników), którzy łożą na to państwo. Oprócz tego brak też jest ludzi dobrej woli, którzy zajmując jakiekolwiek "stanowiska" mogli by coś zmienić, nawet bez dobrego prawa. Ba, większość ludzi, którzy we władzach, dowolnego szczebla, zasiadają, nie ma pojęcia o dziedzinie, którą się zajmują.
Gdyby burmistrz chciał, to znalazłby sposób na odśnieżenie każdej drogi, dałoby radę zorganizować transport publiczny, etc. Możemy mieć tylko nadzieję, że nasz Sołtys nie osiądzie na laurach, że będzie odpowiednio "naciskał" gdzie trzeba. Wtedy, choćby i dla świętego spokoju, jak to się mówi, ktoś w jakieś sprawie odpuści. Może nie zawsze, ale małe zwycięstwa są najważniejsze, bo od nich wszystko się zaczyna.

Gaz doskonały

Wysłany: 2013-04-21, 08:19   

2 miesiące minęły, a ze strony UGiM żadnej reakcji. Nawet takiej "nie, bo nie". Panie sołtysie, czy w urzędzie mają jakiś ustawowy czas odpowiedzi na takie pisma? Przy okazji śledzę stronę urzędu, ale tam też cisza...

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2013-04-23, 23:06   

Odpowiedź była - że na początku kwietnia będzie spotkanie z przewoźnikiem w sprawie usprawnień - tam będzie dyskusja na temat propozycji, które przedstawiłem. Grzecznie poprosiłem o powiadomienie mnie o terminie spotkania, nie doczekałem się. Spotkanie się odbyło, po długiej i burzliwej dyskusji stanęło na tym, że zmian nie będzie. No to szykuję pismo do Marszałka.

Gaz doskonały

Wysłany: 2013-04-24, 16:35   

No ciekawe. W sumie spodziewałem się, że decyzja o dodatkowych połączeniach będzie negatywna, bo wiadomo, wytłumaczyliby się kosztami. Dostosowanie przesiadek dla potrzeb pasażerów, to przecież nic nie kosztuje... No ale cóż... Powodzenia u Marszałka :-)

Odpowiedz do tematu