forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybory Samorządowe 2014
Autor Wiadomość
Q 
Administrator

Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 82
Wysłany: 2014-10-22, 10:41   Wybory Samorządowe 2014

16 listopada wybory samorządowe. Zapraszam do dyskusji i zachęcam wszystkich do głosowania, bo to te wybory, które najbardziej dotykają ludzi głosujących.

Zacznijmy dyskusje od list kandydatów.

Kandydaci na burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny:
Brózda Wacław – lat 58 (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość)
Janiszewski Wiesław – lat 56 (Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego)
Salamon Leszek – lat 57 (Komitet Wyborczy Wyborców Wspólnota Samorządowa Subregionu)
Tokarz Jan – lat 47 (Komitet Wyborczy Wyborców Przyjazna Gmina Przyjazny Powiat)

Kandydaci do Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach:
http://wybory2014.pkw.gov.pl/pl/gminy/view/241201 (oficjalne dane z podziałem na komitety, etc)
http://irg.pl/ukryte/11-c...nce-leszczynach (a tu sama lista kandydatów)

wśród nich kandydacji z okręgu 17:

KUCHARCZYK Edward Karol, zam. Książenice, wiek: 63
Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego

SZCZECH Marek Andrzej, zam. Książenice, wiek: 45
Komitet Wyborczy Wyborców Wspólnota Samorządowa Subregionu

KRAWIECZEK Sylwia Maria, zam. Książenice, wiek: 27
Komitet Wyborczy Wyborców Przyjazna Gmina Przyjazny Powiat

TKOCZ Sebastian Stanisław, zam. Książenice, wiek: 28
Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Barakomskiego

Kandydaci do Rady Powiatu w Rybniku:
http://www.rybnik.com.pl/...-1,wrp1-32.html

z Książenic:

CZECH Józef Rafał, zam. Książenice, wiek: 64
KW Prawo i Sprawiedliwość

SKOPEK Józef Piotr, zam. Książenice, wiek: 58
KWW Wspólnota Samorządowa Subregionu

RADECKI Antoni, zam. Książenice, wiek: 63
KWW Przyjazna Gmina Przyjazny Powiat

MORAWIN Salomea Anna, zam. Książenice, wiek: 50
KWW Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego

PODORSKI Andrzej Antoni, zam. Książenice, wiek: 54
KWW Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego

BORKOWSKI Robert, zam. Książenice, wiek: 41
KWW Wspólnota Śląska Ciosek - RdŚ
 
     
Q 
Administrator

Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 82
Wysłany: 2014-11-05, 09:51   

Szczegółowe listy kandydatów do Rady Powiatu:
http://www.ksiazenice.net...zczegoly&id=142

A do Sejmiku Wojewódzkiego z podziałem na Komitety:
http://wybory2014.pkw.gov...wodztwa/view/24
 
     
kebab_z_cebulką

Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 6
Wysłany: 2014-11-09, 16:53   Boisko szkolne

Witam wszystkich!

Do wyborów został tydzień, a we wsi cicho jak w kościele. Tylko plakatów przybywa, ale od samego wieszania plakatów i rozdawania ulotek jeszcze nic powstało.

Może któryś z kandydatów przyjrzy się sprawie boiska szkolnego w Książenicach - a raczej kartofliska szkolnego. Nie wiem ile to już lat nic się tam nie zmieniło. Pomysłów było wiele, ale skutków brak. Czy ktoś zna miejscowość w naszej gminie gdzie jest takie boisko? Bełk, Czuchów, Palowice, Kamień, orliki wszędzie się da tylko nie u nas? Proszę sobie poczytać jak gmina się chwali nowymi boiskami: http://czerwionka-leszczyny.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=2340&cntnt01origid=15&cntnt01returnid=16
Łączny koszt inwestycji w Czuchowie i Palowicach wynosi ok. 858 tys. zł. !!!

Na realizację boiska w Bełku, Gmina pozyskała środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, złożono także wniosek na dofinansowanie inwestycji w Palowicach.

Panie Sołtysie co Pan na to? Może warto ruszyć temat, a nie tylko skupiać się na monitoringu. Zamiast forsować podział gminy, może warto dogadać się z Burmistrzem i coś załatwić dla sołectwa?

Czy nasze boisko spełnia jakiekolwiek standardy? Czy Wydział Edukacji zezwala na użytkowanie przez nasze dzieci takiego placu szkolnego? A może musi dojść do nieszczęścia jak kiedyś na huśtawce na placu zabaw w Czerwionce żeby ktoś się tym zainteresował.

A może trzeba napisać skargę gdzieś wyżej. Może do jakieś gazety albo regionalnej telewizji. Wtedy urzędnicy stwierdzą, że boisko się nie nadaje i trzeba je zamknąć. Tyko czy wtedy szkoła może funkcjonować bez boiska. Temat jest ciekawy szczególnie przed wyborami.

Jest wiele osób, które byłyby w stanie zaangażować się w sprawę i pomóc na różne sposoby. Przecież z obiektu mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy jak np. w Kamieniu.

Panie Sołtysie, wybiera się Pan do Rady miejskiej, co może Pan zrobić w tej sprawie?
 
     
dobro popierać

Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 11
Wysłany: 2014-11-09, 18:05   Boisko szkolne, nic dodać nic ująć

Niestety samorząd w Naszej wsi przyzwyczaił Nas do tego że nic się nie da zrobić!

Szkołę podstawową kończyłem paręnaście lat temu. Już wtedy to boisko nie spełniało żadnych norm. Po bokach rosła trawa w a środku i przy bramkach dziury na 20 cm. Na lekcjach w-f plewiliśmy bieżnię z trawy i łopatą ryliśmy miejsce do skoku w dal jak prywatny ogródek. Ciżęko w to uwierzyć ale szkołę kończyłem już w XXI wieku. Szkoda że wtedy nie było "UWAGI" i tego typu podobnych programów by zobrazować te zajęcia na w-f szerszej publiczności :)

Jednak lata lecą a szkołą rządzą te same osoby, oczywiście z politycznymi aspiracjami:)
Pozostaje zadać sobie pytanie czy osoba, która nie jest w stanie posprzątać na "własnym podwórku" powinna robić to na szerszą skalę?

Polityka w Książenicach w ostatnich latach jest prosta - nie dać nikomu, to nikt się nie obrazi. Lepiej oświetlać drogi przy lesie zwierzynie niż systematycznie i cyklicznie robić drogę za drogą. Nikt się nie obrazi że jeden ma a drugi musi poczekać.

Z informacji wyżej widać ile pieniędzy są wstanie pozyskać wsie naszej gminy. My tym samym debatujmy co zrobić z kolejnymi 20.000 które przypadną nam łaskawie na kolejny rok. Czy zakupić do biblioteki pomoce szkolne za parę set złotych?

Niestety nie wygląda to dobrze. Dziwię się jak można ciągle tych samych nieudaczników obwozić przez pół wsi w czasie dożynek.

Panie Sołtysie, czekamy w końcu na konkrety!!!!!
 
     
MarekSzczech 
sołtys

Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 141
Wysłany: 2014-11-09, 23:19   

Dziękuję za zainteresowanie sprawami sołectwa. Taki mamy samorząd, jaki sobie wybierzemy/wybraliśmy. Sołtys jest jednym z jego elementów, istotnym, ale tak właściwie może sobie tylko ponarzekać i ewentualnie może zostać wysłuchany, albo nie. Ważniejszym ogniwem jest radny gminy, gdyż już podejmuje konkretne decyzje w sprawie np. budżetu i z nim trzeba liczyć się bardziej. Ale kolejnym z elementów samorządu są też Zebrania Wiejskie i udział w nich mieszkańców. Proszę mi uwierzyć, że głos mieszkańców z zebrania robi wrażenie na władzy, może czasem nawet bardziej niż głos sołtysa, który po raz n-ty powtarza to samo. Dlatego warto chodzić na zebrania i zgłaszać postulaty.

Kwota 20000 z kawałkiem - wynika z konkretnej ustawy i grzechem byłoby jej nie wydać, skoro można. Owszem, jest niska, ale to może zmienić sejm, sejm wybieramy w przyszłym roku. Przy okazji wydawania tej kwoty - jestem zwolennikiem otwartej dyskusji, a nie udawania jakiejś pseudo jedności i jedynej słusznej propozycji. To jest kwota mieszkańców i mieszkańcy powinni o niej decydować, sołtys oczywiście ma prawo poddać konkretne propozycje pod głosowanie.

Co do monitoringu i budowy boiska - do zupełnie inny rząd kosztów - przy czym uważam, że bez monitoringu z boiska zrobi się plac zabaw bis wieczorową porą.

A co do potrzeb Książenic - są one ogromne. Wielofunkcyjne boisko sportowe jest jedną z nich i tu się zgadzam - do rozważenia pozostaje kwestia, czy i w jakiej kolejności - mniejsze boisko przy szkole podstawowej, czy duże centrum sportu przy klubie sportowym. Tu uważam, że powinni się wypowiedzieć mieszkańcy. Jeśli chodzi o klub sportowy, to tu dużo zależy od spraw własnościowych, ostatnio pojawiły się pewne "jaskółki zwiastujące wiosnę" więc mam nadzieję, że ten temat też pójdzie do przodu.

Ale uważam także, że być może jeszcze ważniejszym tematem od boiska, jest budowa przedszkola w Książenicach. To że się da - widać w Bełku, idą na to miliony złotych. Uważam, że Książenice powinny być następne - co roku przybywa kilka-kilkanaście nowych domów, prognozy demograficzne wskazują, że podstawówka może się przepełniać, nie chciałbym lekcji na zmiany. Budowa przedszkola pozwoliłaby wyprowadzić z podstawówki oddział przedszkolny, nie mówiąc o tym, że byłby to skok cywilizacyjny dla Książenic. Kto ma dzieci w wieku przedszkolnym - wie o czym mówię.

Kolejny ważny temat to udrożnienie nieszczęsnej komunikacji publicznej - absolutne minimum to bezprzesiadkowy dojazd do Czerwionki - jesteśmy jedynym sołectwem, które nie ma bezpośredniej komunikacji z centrum gminy. Sprawna komunikacja będzie też istotna w kontekście rozbudowującej się strefy ekonomicznej w rejonie autostrady A1 i możliwości pracy w tamtejszych zakładach przemysłowych.

Gwoli sprawiedliwości:

Cytat:
Polityka w Książenicach w ostatnich latach jest prosta - nie dać nikomu, to nikt się nie obrazi. Lepiej oświetlać drogi przy lesie zwierzynie niż systematycznie i cyklicznie robić drogę za drogą. Nikt się nie obrazi że jeden ma a drugi musi poczekać.


Nie do końca zgodzę się z powyższą tezą - oczywiście oświetlenie drogi do lasu to było nieporozumienie. Ale jeśli chodzi o drogi - w ostatnich dwóch latach utwardzono Kościelną, zrobiono w technologii śladowej Smołki, potem drogę przy parkingu szkolnym oraz inwestycję na którą czekaliśmy wiele lat - ul. Słoneczną. Jeszcze będzie zrobiona ul. Łąkowa.

Byłoby dobrze, gdyby w kolejnych latach sukcesywnie utwardzane były kolejne drogi - o to także chciałbym zabiegać. Także o drogi powiatowe - tu myślimy mocno o ul. Klimka - z ciągiem pieszo-rowerowym.

Pomysłów jeszcze trochę mam, ale nie chcę już przynudzać. Niezależnie do wyniku wyborów jeszcze przez 2 lata będę sołtysem i jeśli tylko ktoś jest chętny do współpracy w jakimś konkretnym temacie - jestem otwarty - proszę zadzwonić, albo napisać, to podziałamy wspólnie.
_________________
Pozdrawiam
(-) Marek Szczech
 
     
dobro popierać

Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 11
Wysłany: 2014-11-10, 07:29   

Panie Marku doskonale zdaję sobie sprawę z tego co napisał Pan poniżej:

MarekSzczech napisał/a:
Sołtys jest jednym z jego elementów, istotnym, ale tak właściwie może sobie tylko ponarzekać i ewentualnie może zostać wysłuchany, albo nie. Ważniejszym ogniwem jest radny gminy, gdyż już podejmuje konkretne decyzje w sprawie np. budżetu i z nim trzeba liczyć się bardziej.


Natomiast pretensje mam do tego że widocznie te narzekania są zbyt słabe bo nie przynoszą rezultatów. Sam wskazał Pan przykłady ile dzieje się w innych sołectwach. Nie może być tak że w momencie kiedy w Nasz kraj pompuję się ogromne ilości pieniędzy z Unii, co widać dookoła, tutaj się nic nie dzieje. Jak te środki się skończą wtedy naprawdę nie uda się nic załatwić. Dlatego proszę nie dziwić się bulwersacji mieszkańców bo tych inwestycji naprawdę tutaj nie widać....

Piszę Pan o przedszkolu, centrum sportu itp. zwracając przy tym uwagę że przez x lat nie jest Pan w stanie załatwić autobusa ?!Panie Sołtysie, my nie chcemy centrum sportu, niech Pan wierzy... chcemy po prostu normalnego boiska na którym można by pokopać w piłkę. Tak dużo? Obecne jest zamknięte dla mieszkańców by m.in. syn Burmistrza miał dogodną murawę podczas ligowych spotkań. Gdzie zatem mają grać mieszkańcy??

Boiska dla mieszkańców nie ma, dla dzieci w szkole nie ma, autobusu do Czerwionki nie ma, a my tutaj czytamy o dużym centrum sportu. Po co takie plany, obietnice.. Tak jak już pisałem, Książenice nie potrzebują centrum przygotowań olimpijskich tylko w końcu czegoś dla mieszkańców.

W życiu prywatnym gdy ktoś kogoś zwyczajnie olewa przekierowuje się swoje sympatie. Może czas czynić starania przejścia do miasta, gdzie możemy dojechać nie jedną ale dwoma liniami autobusowymi....

Niestety próżno szukać na tym forum jakiegokolwiek programu, jakiegokolwiek kandydata z Naszej wsi. To też pokazuje stosunek do mieszkańców i faktyczną chęć działania.
 
     
kebab_z_cebulką

Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 6
Wysłany: 2014-11-10, 09:46   

Panie Sołtysie!

Oczywiście kwestia boiska to tylko drobna sprawa, bo ważniejsze dla ludzi są np. drogi czy oświetlenie ulic. Ale ta sprawa dobitnie pokazuje, że wszędzie dookoła można i się da tylko u nas zawsze jakieś kłody pod nogi. Przykładem niech będą budowy dróg. W Rybniku można dać mieszkańcom materiał na drogę (trelinka, kamienie, podkład) a ludzie muszą sami wykonać pracę albo zapłacić jeśli nie chcą pracować. Jeżdżąc po okolicach można dostrzec, że w ten sposób powstało wiele nowych dróg.

W Książenicach też były takie inicjatywy (o których był Pan informowany osobiście), ale odpowiedź z gminy była odmowna. Bo gdyby zrobili jedną drogę to musieliby robić wszystkie! Wystarczyłoby zrobić np. podkład pod kostkę czy trelinkę i to własnymi siłami gminy (np. komunalka). Ale gmina woli raz czy dwa razy do roku przejechać koparką i walcem i spokój. A przecież materiały są w posiadaniu gminy, ale leżą na zwałach i zarastają.

Podatek od nieruchomości płacimy bardzo wysoki i czy inwestycje w infrastrukturę np. temu odpowiadają? Za chwilę okaże się, że drogi w lesie mamy lepsze niż we wsi....

Może ktoś z kandydatów do Rady Gminy ma jakiś pomysł jak to zrobić? Może trzeba napisać do Burmistrza i zrobić Zebranie Wiejskie jeszcze w tym tygodniu, przed wyborami Niech przyjdą wszyscy kandydaci i zadamy Panu Burmistrzowi te pytania.
 
     
kebab_z_cebulką

Dołączył: 09 Lis 2014
Posty: 6
  Wysłany: 2014-11-10, 10:03   

DRODZY KANDYDACI,

czy ktoś z Państwa wie dlaczego Książenice są gorzej traktowane niż inne sołectwa i dzielnice naszej gminy?
W czym leży problem, że w Czuchowie, Palowicach czy Bełku buduje się boiska czy przedszkola za SETKI tysięcy złotych, a u nas trzeba wydawać 20.000 zł ze środków sołectwa na poprawę bezpieczeństwa dzieci w szkole? Przecież za utrzymanie szkoły odpowiada Gmina, a nie Sołectwo.

A może trzeba zapomnieć na chwilę zapomnieć o sztucznych podziałach politycznych i zrobić coś razem dla wsi. Może ktoś z kandydatów zaprosi Burmistrza do Książenic jeszcze w tym tygodniu i pokaże mu jak wygląda boisko szkolne naszych dzieci, jak wyglądają nasze drogi, szczególnie wieczorem bez oświetlenia.

A później powiedzcie Burmistrzowi, żeby spróbował się dostać z powrotem do Urzędu Gminy, ale przy użyciu transportu publicznego....
 
     
Edward 

Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 4
Wysłany: 2014-11-11, 08:30   

Do kebab_z_cebulką
Moim zdaniem w bieżącym roku w naszym sołectwie kosztowną inwestycję tj. przebudowa ul Słonecznej z odwodnieniem,poza tym wykonano utwardzenie odcinka od ul. ks. Pojdy do placu zabaw, do końca listopada wykonane będzie utwardzenie ul Łąkowej. Oprócz tego wykonano adaptację pomieszczeń w Szkole podstawowej na przedszkole. Wykonane zostało oświetlenie ul Konwaliowej, przepust nad potokiem przy zjeździe z ul Wolności wraz z jego oświetleniem, sołtysówka wzbogaciła się o kuchnię z prawdziwego zdarzenia dla potrzeb Koła Gospodyń.Został wykonany remont dachu budynku Remizy OSP wraz z dachem dachem nad sołtysówką i inne roboty związane z bieżącym utrzymaniem dróg. Na zebraniu Wiejskim we wrześniu z mojej inicjatywy środki z funduszu sołeckiego w kwocie ok 20 000 zł uchwałą Zebrania Wiejskiego zostały przeznaczone na wykonanie siłowni na wolnym powietrzu w 2015r. Budowa nowego rozwiązania przejścia dla pieszych burmistrz Janiszewski ma w swoim programie wyborczym. Jak zostanę radnym przy Szkole Podstawowej powstanie równie piękne boisko sportowe jak w Czuchowie i Bełku.
Edward Kucharczyk
 
     
Edward 

Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 4
Wysłany: 2014-11-11, 08:41   

Do kebab_z_cebulką
W bieżącym roku w naszym sołectwie wykonano kosztowną inwestycję tj. przebudowa ul Słonecznej z odwodnieniem,poza tym wykonano utwardzenie odcinka od ul. ks. Pojdy do placu zabaw, do końca listopada wykonane będzie utwardzenie ul Łąkowej. Oprócz tego wykonano adaptację pomieszczeń w Szkole Podstawowej na przedszkole. Wykonane zostało oświetlenie ul Konwaliowej, przepust nad potokiem przy zjeździe z ul Wolności wraz z jego oświetleniem, sołtysówka wzbogaciła się o kuchnię z prawdziwego zdarzenia dla potrzeb Koła Gospodyń.Został wykonany remont dachu budynku Remizy OSP wraz z dachem dachem nad sołtysówką i inne roboty związane z bieżącym utrzymaniem dróg. Na zebraniu Wiejskim we wrześniu z mojej inicjatywy środki z funduszu sołeckiego w kwocie ok 20 000 zł uchwałą Zebrania Wiejskiego zostały przeznaczone na wykonanie siłowni na wolnym powietrzu w 2015r. Budowa nowego rozwiązania przejścia dla pieszych burmistrz Janiszewski ma w swoim programie wyborczym. Jak zostanę radnym przy Szkole Podstawowej powstanie równie piękne boisko sportowe jak w Czuchowie i Bełku.
Edward Kucharczyk
 
     
johny 

Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 10
Wysłany: 2014-11-11, 11:03   

Nareszcie jakieś konkrety.

Warto docenić to co się wydarzyło w tym roku, ale pytanie czy w porównaniu z innymi sołectwami to dużo? Podatków na rzecz gminy płacimy dużo, szczególnie od nieruchomości i czy inwestycje ze strony gminy są proporcjonalne? Kiedyś czasy były cięższe a powstawały kościół, szkoła, ośrodek zdrowia, OSP. Teraz mamy względny dobrobyt, a powodem do dumy jest wybrukowanie kawałka drogi, czy wyposażenie kuchni w OSP. Czy to dużo w porównaniu z innymi sołectwami? Tam wydaje się na jedno boisko ponad 400.000,00 zł.

Z całym szacunkiem, ale niektórzy ludzie mają na placach więcej wykostkowane niż ta droga do ośrodka. A swoją "drogą" ta inwestycja powinna być sfinansowana ze środków gminy, a nie sołectwa, ponieważ gmina ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo szkoły i tworzyć drogę dojazdową i parking do szkoły.

Czy istnieje harmonogram na rok 2015 i kolejne lata zgodnie z którym będą remontowane kolejne drogi w Książenicach? Czy w budżecie gminy na rok 2015 zostały zapisane jakieś konkretne inwestycje w Książenicach?

PS. Mam wrażenie, że reszta kandydatów nic nie pisze bo nie za bardzo wie co się w Książenicach dzieje. A swoją aktywność ograniczają do Facebooka. A po ilości wyświetleń widać, że mieszkańcy są tematem zainteresowani.
 
     
werian

Dołączył: 15 Lut 2013
Posty: 46
Wysłany: 2014-11-11, 12:42   

O nich mało słychać a szkoda, niestety partie mają większą siłę przebicia co nie znaczy, że później się więcej starają.
Niestety wygląda to tak, że liczy się tylko interes partyjny i jak to mówią "byle do koryta".
Czas skończyć z "partyjniactwem" i oddawać władzę w ręce ludzi.

Poniżej link

https://www.youtube.com/watch?v=iFk6woKXqVM

Pozdrawiam
 
     
Edward 

Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 4
Wysłany: 2014-11-11, 13:06   

do johny
Na realizację boiska w Bełku, Gmina pozyskała środki unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, złożono także wniosek na dofinansowanie inwestycji w Palowicach.
Te boiska były w najgorszym stanie lub wogóle nie istniały. Wierzę, że gdy nasze sołectwo zgłosi problem przebudowy boiska sportowego przy szkole będzie wnikliwie przeanalizowany.
Można porównać to do przeprowadzanych termomodernizacji budynków użyteczności publicznej.
Realizacja tego” kawałka drogi” to 40% fundusz sołecki / który też pochodzi z budżetu gminy/ , a 60 % budżet gminy.
Jako kandydat na radnego oraz były Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów w kończącej się kadencji uważam, że finanse w sołectwach są proporcjonalnie rozkładane wg niezbędnych potrzeb inwestycyjnych oraz możliwości pozyskania środków zewnętrznych.
cyt.
„Czy istnieje harmonogram na rok 2015 i kolejne lata zgodnie z którym będą remontowane kolejne drogi w Książenicach? Czy w budżecie gminy na rok 2015 zostały zapisane jakieś konkretne inwestycje w Książenicach?”

Plan należy do sołtysa a zabieganie o środki finansowe oraz wprowadzenie tych zadań do budżetu należy do radnego. Wobec tego na to pytanie powinien odpowiedzieć Panu sołtys.
Obecnie realizowany jest plan zagospodarowania na obszar boiska przy ul. Słonecznej. Po jego zatwierdzeniu zgodnie z moim programem wyborczym podejmę starania o opracowanie kompleksowego projektu przebudowy boiska wraz z przyległymi obiektami sportowymi. A kolejnym etapem będzie jego realizacja. W związku z awansem naszych piłkarzy „Unii Książenice”, którzy promują nasze sołectwo a z czego jesteśmy dumni, konieczne jest stworzenie im lepszych warunków rozwoju.
 
     
Salomea

Dołączył: 05 Lut 2013
Posty: 33
Wysłany: 2014-11-11, 13:23   

Witam serdecznie wszystkich Wyborców! Koleżanki i koledzy kandydaci zostaliśmy na Forum wywołani do tablicy, stąd moja reakcja na łamach naszej strony internetowej. Ponieważ nikt z nas kandydatów nie odważył się zorganizować spotkania z mieszkańcami a Wyborcy tego oczekiwali, zaprezentuję swoją osobę na tej stronie. Jestem od zawsze mieszkanką Książenic i od zawsze pracuję w tej miejscowości i dla tej miejscowości. Zawodowo i za pieniądze, za 3467,56 zł miesięcznie netto, z dodatkami włącznie: motywacyjnym, wiejskim i funkcyjnym. Najpierw, jako nauczyciel, a od 2006 roku, jako dyrektor szkoły. Gdzieś tam w moim życiorysie przewinęła się także funkcja członka Rady sołeckiej. Śledząc rozwój wydarzeń wyborczych w sieci, gdzieś nasunęło się pytanie o pomysły na kadencję radnej, zarówno pod moim adresem, jak i pod adresem wszystkich kandydujących z naszej miejscowości, żeby na okoliczność wyboru danej osoby potem nas rozliczyć z obietnic wyborczych. Otóż, jeśli chodzi o moją skromną osobę , to najpierw wypiszę parę szczegółów mojego dorobku zawodowego, bo tak się składa, że zawodowo pracuję dla Książenic, a później uchylę rąbka tajemnicy o swoich powyborczych planach, jeżeli mieszkańcy wyrażą taką wolę. Przejdę do szczegółów, żeby Wyborcy wiedzieli, za co mnie wybiorą? Potem wypiszę po co chcę kandydować do Rady Powiatu?
W mojej 8 – letniej praktyce dyrektorskiej szkoła zupełnie zmieniła swoje oblicze. Mianowicie:
1. Termomodernizacja całego obiektu szkolnego – koszt rzędu 820.000 tys. zł, z tego część środków Gmina pozyskała z Funduszu ochrony środowiska, a 240.000 tys. zł dołożyła z własnych środków.
2. Kompleksowo została zmodernizowana sieć elektryczna w placówce, dostosowując ją do nowych wymagań bezpieczeństwa – koszt rzędu 30.000 tys. zł.
3. W całym budynku szkoły zostało wymienione oświetlenie, zgodnie wymogami BHP – koszt 45.000 tys. zł.
4. W całej placówce wykonano sieć internetową, dzięki temu każda sala lekcyjna wyposażona jest w komputer dostępem do sieci – koszt 35.000 tys. zł.
5. W prawie wszystkich salach lekcyjnych wymieniono posadzkę z nieekonomicznych wykładzin, na posadzkę gresową – koszt 20.000tys. zł, z tego 10.000 tys. zł pozyskano w ramach współpracy z darczyńcami.
6. Wykonano nową salę komputerową dla uczniów wraz ze zwiększeniem liczby stanowisk komputerowych, zgodnie z wymogami MEN – koszt 15.000 tys. zł.
7. Pod całą częścią sali gimnastycznej i zapleczem została wymieniona kanalizacja – koszt 9.500 tys. zł.
8. W części ogrodzenia szkolnego zostały zamontowane piłkochwyty – koszt 5.000tys. zł.
9. W całym budynku zostały zmodernizowane balustrady – koszt 22.000 tys. zł.
10. Rozpoczęta została budowa wentylacji w kuchni i obecnej świetlicy szkolnej – inwestycja ta to koszt rzędu 45.000 tys. zł.
11. Przebudowa oddziałów przedszkolnych wraz z osobnym wejściem, pełnym węzłem sanitarnym, dostosowanym do potrzeb maluchów i osób niepełnosprawnych – koszt 120.000 tys. zł.
12. Wymieniono wszystkie drzwi w salach lekcyjnych i innych pomieszczeniach szkoły – koszt 8.000 tys. zł.
13. Wnętrze całej placówki jest pomalowane – koszt rzędu 110.000 tys. zł, z tego ponad 50% środków finansowych została wypracowana przez Radę Rodziców i dzięki darczyńcom.
14. Przy wejściu do szkoły od strony parkingu zostały zamontowane barierki dla bezpieczeństwa uczniów – koszt 500 zł.
15. Zakup indywidualnych szafek dla uczniów klas pierwszych – koszt 4.000 tys. zł.
Materialny wymiar moich starań to ok. 1.300 000 tys. zł za 8 lat sprawowania funkcji. Wynik jest całkiem dobry.
Wyżej wypisane, to wymierne i materialne osiągnięcia szkoły. Należy pochwalić się także tymi niematerialnymi. Należą do nich:
1. Wysokie wyniki uczniów ze sprawdzianu kompetencji, zawsze powyżej średniej krajowej.
2. Bardzo dobre samopoczucie uczniów w szkole.
3. Wspaniała współpraca z rodzicami.
4. Nakręcenie filmiku promującego szkołę.
5. Nakręcenie filmiku promującego odział przedszkolny.
6. Otwarcie drugiego oddziału przedszkolnego.
6. Poszerzenie oferty edukacyjnej oddziału przedszkolnego o zajęcia j. angielskiego, logopedyczne, gimnastyki korekcyjnej.
7. Wydłużenie czasu pracy szkolnej.
8. Utrzymanie funkcjonowania kuchni szkolnej dla uczniów i miejsc pracy dla obsługi kuchni.
8. Szeroka działalność na rzecz środowiska lokalnego:
- Akcje ekologiczne
- Akcje charytatywne
- Biesiada dla rodzin uczniów
- Spotkanie opłatkowe dla seniorów i samotnych Książenic
- Spotkania z darczyńcami i sprzymierzeńcami szkoły
I szereg innych, nie sposób opisać tutaj działalności szkoły.
Bilans finansowy jest bardzo korzystny dla szkoły i jej uczniów. Czasami nie wszystko widać z zewnątrz, więc nie należy oceniać zawartości po opakowaniu. Wszystkie powyżej opisane przebudowy i remonty nie mogłyby być zrealizowane bez sprzyjającej atmosfery i życzliwości osób współpracujących ze szkołą. To tak w wielkim skrócie inwestycje i środki pozyskane na nie z różnych źródeł: Gminy, Rady Rodziców, Radnego, Darczyńców w Sprzymierzeńców szkoły.
Jeżeli chodzi o plany kolejnych inwestycji dla szkoły to rozpoczęte są już działania na temat:
- we współpracy z Zarządem Dróg Powiatowych kompleksowa przebudowy przejścia dla pieszych przy szkole na długości co najmniej 100m, na wzór przejścia dla pieszych koło kościoła w Bełku, przy pełnej akceptacji Gminy , jako pierwsze przejście tego typu w Gminie przy obiekcie szkolnym.
- budowa boiska szkolnego, współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki
- remont placu szkolnego – wymiana nawierzchni
- budowa wewnętrznej sieci hydrantów w szkole wraz z projektem
- budowa podjazdów dla niepełnosprawnych przy zaangażowaniu środków PFRON.
Nie będę wypisywać tutaj pustych sloganów wyborczych. Haseł, które czasami ośmieszają kandydatów, a wręcz są brakiem szacunku dla Wyborców. Skoro udało mi się zrealizować tyle zadań na rzecz szkoły, to poradzę sobie i w Radzie Powiatu i będę zabiegać o realizację wszystkich potrzebnych dla Książenic zadań, leżących w kompetencjach Powiatu. Bo, jak wiemy istnieje ścisły rozdział pomiędzy zadaniami Gminy i Powiatu, niektóre istnieją samodzielnie a niektóre we współpracy z Gminą.
Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Książenic i życzę trafnych wyborów 16 listopada 2014 :-D
Salomea Morawin
 
     
Salomea

Dołączył: 05 Lut 2013
Posty: 33
Wysłany: 2014-11-11, 13:50   

Werian, co do "koryta" i "partyjniactwa", to nie wiem, czy jest Ci wiadomo ale nie trzeba być w żadnej patrii, żeby do wyborów startować. Ja startuję z listy określonego komitetu wyborczego a nie należę do żadnej Partii i nigdy nie należałam i nie będę należeć. Polityka to zabawa nie dla dyrektora szkoły. Szkoła powinna być niezależna! Mam, więc prośbę nie traktuj wszystkich jednakowo i do jednego wora. Co do "koryta", to należało wyrazić chęć kandydowania i miałbyś szansę na to samo "koryto" co inni. Twoje populizmy o "władzy w rękach ludu" zdaje się, że już przerabialiśmy i mama nadzieję, że mamy na tyle mądre społeczeństwo, że zignoruje takie hasła! :-)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group