forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Smog
Autor Wiadomość
koczkodan 

Dołączył: 11 Sty 2015
Posty: 28
Wysłany: 2015-03-07, 15:17   Smog

Ostatnio bardzo modny temat - smog. Jest chyba faktycznie o wiele gorsze powietrze niż 10-15 lat temu, czemu winna może być budowa wielu nowych domów opalanych węglem, w dodatku nieefektywnie, w kiepskich kotłach (śmieciuchach). co o tym myślicie? wydaje mi się, że Książenice mogą być dobrym przykładem - co roku powstaje kilka-kilkanaście nowych domów.
 
     
komendant 

Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 44
Skąd: Książenice
Wysłany: 2015-03-08, 10:58   LUDZIE W WIĘKSZOŚCI ŹLE ROZPALAJĄ PIECE TO GŁÓWNY PROBLEM

Witam! Głównym problemem smogu jest zły nawyk ludzi którzy palą w piecach nieodpowiednio i nieekologicznie. Polecam ten link

http://czysteogrzewanie.pl

Ja tak palę i to się sprawdza.

Pozdrawiam
 
     
koczkodan 

Dołączył: 11 Sty 2015
Posty: 28
Wysłany: 2015-03-08, 20:42   

ja to wiem. najgorsze, że ludzie w to nie wierzą, a to powinien być pierwszy krok przy walce ze smogiem. nic nie kosztuje, a efekty widać gołym okiem.
 
     
Juzef

Dołączył: 08 Mar 2015
Posty: 2
Wysłany: 2015-03-08, 21:52   

No elo, autor w/w strony się kłania.

@koczkodan, masz może konkretniejszą informację zwrotną, na co ludzie zwracają uwagę i w jakich kwestiach mają wątpliwości? Zawsze można by przekaz poprawić pod tym kątem.
Jeśli jest tylko odpowiedź 'panie, a idź pan' to znaczy że informacja źle skonstruowana i nie przebija się przez mentalny beton.
Na pewno nie można kłaść akcentu na to, że oto jest metoda na palenie bez dymu. Kogo to jara? Nikogo, bo dym to norma i co się pan czepiasz.
Niby forsa powinna na każdego działać, ale jak się obieca duże oszczędności to sprawa się wydaje podejrzana. Tylko jakim sposobem ci sami ludzie wierzą np. że suplement diety odchudzi, odejmie lat i da radość życia?
 
     
werian

Dołączył: 15 Lut 2013
Posty: 46
Wysłany: 2015-03-08, 22:12   

Najgorsze że starych nie idzie do tego przekonać, mają taki nawyki i ciężko przegodać.
 
     
werian

Dołączył: 15 Lut 2013
Posty: 46
Wysłany: 2015-03-08, 22:15   

Ale potwierdzam że spalanie jest czystsze bo nie kopci się z komina tylko se pyko, nie trza deptać dokłodać i przy dojściu do wprawy wg.różnych opinii można zaoszczędzić do 30% kosztów.
 
     
koczkodan 

Dołączył: 11 Sty 2015
Posty: 28
Wysłany: 2015-03-09, 19:54   

Juzef napisał/a:
No elo, autor w/w strony się kłania.

@koczkodan, masz może konkretniejszą informację zwrotną, na co ludzie zwracają uwagę i w jakich kwestiach mają wątpliwości? Zawsze można by przekaz poprawić pod tym kątem.
Jeśli jest tylko odpowiedź 'panie, a idź pan' to znaczy że informacja źle skonstruowana i nie przebija się przez mentalny beton.
Na pewno nie można kłaść akcentu na to, że oto jest metoda na palenie bez dymu. Kogo to jara? Nikogo, bo dym to norma i co się pan czepiasz.
Niby forsa powinna na każdego działać, ale jak się obieca duże oszczędności to sprawa się wydaje podejrzana. Tylko jakim sposobem ci sami ludzie wierzą np. że suplement diety odchudzi, odejmie lat i da radość życia?


cześć, miło Cię widzieć tutaj :)

nie wiem dlaczego nie chcą. po prostu "nie, bo nie". są tacy co dla niby oszczędności sprzedają deputat i kupują muł, a potem przerzucają łopatą kilkanaście ton zamiast osiem, smrodzą naokoło, oszczędności z tego żadnych, tylko frustracja narasta. w górne spalanie nie wierzą, a przynajmniej się do tego nie przyznają. niektórzy mają taki charakter, że nie spróbują, żeby potem nie usłyszeć "a nie mówiłem". i to nie są starsze osoby. tacy ludzie i charaktery. jak już zabrnęli w dyskusji w brak argumentów, to nigdy nie odważą się sprawdzić, kto miał rację. to są ci sami ludzie, którzy negują jakiekolwiek staranie przy budowie nowego domu mające na celu obniżenie zapotrzebowania na ciepło.

może zbytnio uogólniam. ale z taką postawą dotyczącą palenia od góry czy izolacji zdarza mi się spotkać.
 
     
Juzef

Dołączył: 08 Mar 2015
Posty: 2
Wysłany: 2015-03-10, 00:32   

Kijowo, ale stabilnie. Wielu wedle takiej zasady żyje. Jak się zastanowią, to nie są do końca zadowoleni, ale po co zmieniać? Może się nie udać, wyjdzie gorzej.

Takie betonowe przypadki skupiają uwagę. Ale poza nimi są tysiące ludzi, którzy każdego roku zaczynają ogrzewać własne domy i szukają informacji, czym i jak palić, żeby było dobrze. Podobnie jest z tymi, którzy na czymś się przejechali, wynoszą smołę wiadrami, z komina się leje, opał schodzi jak woda itp. Tacy szukają informacji i rozwiązań swoich problemów. Jak ktoś sam szuka i chce coś zmienić to jest 3/4 sukcesu. Nikogo się wbrew jego woli nie przekabaci, dlatego zamiast użerać się z jednym ciężkim przypadkiem, lepiej w tym czasie pomóc dziesięciu takim, co sami przychodzą.
 
     
zwykły człowiek

Dołączył: 23 Wrz 2013
Posty: 54
Wysłany: 2015-03-31, 08:00   

Żeby było weselej słyszałem, że mają sprawdzać popiół z pieców domowych i dawać do badania czy aby się śmieci nie pali. W Katowicach płacili mandaty na grubą kasę za palenie śmieciorami w piecach.
 
     
komendant 

Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 44
Skąd: Książenice
Wysłany: 2015-04-01, 13:29   

Tak robiom ludzie kturzy nie ceniom swego zdrowia i osoby starsze kturych mentalności już nieda się zmienić
 
     
Kalanchoe

Dołączył: 23 Mar 2013
Posty: 37
Wysłany: 2015-06-11, 13:47   

Nie tylko młodzi nie kapują, że paląc w piecu świństwa, trują siebie i sąsiadów. Żeby było mało, to są to osoby wykształcone,zasobne i pobożne:) ( no i gdzie tu szacunek do bliźniego swego:)) Dwa razy zwracałam uwagę bezpośrednio właścicielce jednej posesji, która notorycznie pali sobie kartoniki ze sklepu, żeby podgrzewać wodę. Nie wiem z czego te kartoniki, bo jak siedzimy przy kawie, na swojej posesji to aż gryzie w gardle. Wcześniej było gorzej ale ostrzegłam, że następnym razem zadzwonię po straż. Idealnie nie jest, ale jakiś postęp jest. Najgorsze jest to, że próbowałam grzecznie wytłumaczyć, trochę na wesoło bo nie lubię konfliktów a spotkałam się z typową zjebką :) Tak więc, jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem, nie obejdzie się bez konfliktów, a jedynie jakakolwiek reakcja, a nie psioczenie pod nosem, może coś w tym kierunku zmienić.
 
     
MarekSzczech 
sołtys

Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 141
Wysłany: 2017-01-13, 21:04   

Uwaga !
Proszę przeczytać (przekleiłem z rybnik.com.pl)
Bardzo jestem ciekaw opinii, bo czasu jest mało, a jak uchwała wejdzie w życie to będzie "pozamiatane"

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przedstawił dzisiaj projekt uchwały antysmogowej. Jeżeli zostanie ona przyjęta przez sejmik w lutym lub marcu, to od września zacznie obowiązywać zakaz palenia mułu i flotu. Dodatkowo w nowych domach będą mogły być instalaowane tylko piece klasy V. Co jeszcze znalazło się w projekcie uchwały?

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.- Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – przekonywał w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym.

Marszałek Wojciech Saługa zadeklarował również, że w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza Koleje Śląskie będą dostępne dla mieszkańców za darmo.

Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku:

- użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.
- ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku,
- użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej. - Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić – dodał marszałek Wojciech Saługa.
[/i]
_________________
Pozdrawiam
(-) Marek Szczech
 
     
MarekSzczech 
sołtys

Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 141
Wysłany: 2017-01-13, 21:47   

Mój szczególny niepokój budzi konieczność stosowania klasy 5 kotłów

Inny cytat znaleziony gdzieś w sieci:

Osiąganie przez kocioł kryteriów 3., 4. lub 5. klasy świadczy pozytywnie o jego efektywności i czystości spalania. Nie wiadomo dokładnie, jaka jest sprawność energetyczna i jakimi emisjami charakteryzują się kotły pozaklasowe, jednak po zanieczyszczeniu powietrza w sezonie grzewczym (nawet biorąc poprawkę na spalane śmieci, mułów i flotów czy nieprawidłowe nastawy kotłów) można wnioskować, że ich sprawność jest niewielka, a emisyjność wysoka. Stąd też największy postęp w zwiększeniu sprawności energetycznej i zmniejszeniu emisji zyskuje się na przejściu z kotła pozaklasowego na kocioł 3. klasy.

Szczególnie w przypadku kotłów stosowanych najczęściej w gospodarstwach domowych (do 25kW) przejście klasy 3. do 4. wciąż daje ogromne zmniejszenie emisji i dużą poprawę sprawności cieplnej, więc warto rozważyć także 4. klasę. Krok dalej, czyli przejście z 4. do 5. klasy, powoduje już tylko nieznaczną poprawę emisyjności i sprawności przy znaczącym wzroście ceny kotła. Koszt spełnienia wymagań coraz to wyższych klas rośnie nieproporcjonalnie do efektu. Do tego dochodzi ryzyko, że mniej sprawdzone, bardziej skomplikowane kotły 5 klasy mogą okazać się bardziej awaryjne od kotłów niższych klas. Ocieramy się tu bowiem o granice możliwości stosowanych technologii spalania. Ponadto wysoka sprawność oznacza bardzo chłodne spaliny — kocioł 5. klasy raczej nie obejdzie się bez wkładu kominowego odpornego na skraplanie kondensatu.
_________________
Pozdrawiam
(-) Marek Szczech
 
     
komendant 

Dołączył: 21 Sty 2014
Posty: 44
Skąd: Książenice
Wysłany: 2017-01-15, 12:21   

Moim zdaniem te normy powinny już działać od 10 lat. Jestem za, bo to nasze zdrowie a tego nie idzie przeliczyć na pieniądze.
 
     
MarekSzczech 
sołtys

Dołączył: 10 Sty 2013
Posty: 141
Wysłany: 2017-01-15, 12:43   

Zgadzam się, że jakaś uchwała powinna obowiązywać od dawna, np. brak możliwości zabudowywania śmieciuchów do nowych budynków.
Tak się spytam, czy Pan Komendant posiada kocioł klasy 5 bez rusztu awaryjnego oraz komin z wkładem kwasoodpornym i nie używa paliwa o uziarnieniu mniejszym od 3 mm ?
Moim zdaniem w budynkach eksploatowanych wystarczyłaby klasa 4. W nowych może być 5. Różnica ceny między 5, a 4 klasą jest za duża w stosunku do możliwości.
_________________
Pozdrawiam
(-) Marek Szczech
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group