forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybory Sołtysa 2016
Autor Wiadomość
Q 
Administrator

Wysłany: 2016-10-19, 10:37   Wybory Sołtysa 2016

Zapraszam do dyskusji mieszkańców razem z kandydatami.

Fakty 

Wysłany: 2016-11-01, 22:40   

Jakie jest zdanie kandydatów na temat przyłączenia Książenic do Rybnika?

mazur.grz

Wysłany: 2016-11-02, 12:11   

Przyłączenie naszego sołectwa do miasta Rybnik to bardzo trudny temat. Najpierw trzeba przemyśleć czy sprawa jest opłacalna, każda zmiana niesie za sobą plusy i minusy.
Plusy:
- kanalizacja - przyspieszenie realizacji projektu;
- łatwiejszy dojazd do urzędu (bezpośrednie połączenie);
- tańsze bilety autobusowe (przejazd organizowany przez ZTZ w Rybniku);
- ułatwienie dla osób dojeżdżających do Rybnika (większa ilość połączeń);
Minusy:
- prawdopodobne zwiększenie kwoty podatku do zapłacenia;
- możliwość utraty niektórych dopłat przez rolników;
- koszty związane ze zmianami rejestracji pojazdów i dowodów rejestracyjnych (przejście z SRB na SR);
- koszty wymian np. pieczątek przez przedsiębiorców (zmiana adresu z Książenice na Rybnik);
- bardzo duża ilość zmian w dokumentacjach urzędowych nawet na szczeblu ministerialnym;
- zmiana map.

Oczywiście plusów jak i minusów jest znacznie więcej, jednak przytoczyłem te które moim zdaniem będą najbardziej widoczne dla mieszkańców.

Wydaje mi się, że wyrażenie tylko mojej opinii nie jest odpowiednie, pamiętajmy że sołectwo to każdy mieszkaniec nie tylko kandydat na sołtysa. Moim zdaniem na ten temat trzeba zrobić zebranie zaprosić urzędników z Rybnika i Czerwionki jak sprawa wygląda dokładnie zgodnie z procedurami, niech oni przedstawią za i przeciw, mieszkańcy mają możliwość zadania pytania i uzyskania odpowiedzi. Później zróbmy referendum, w którym mieszkańcy sami określą co będzie dla nich lepsze czy pozostanie w granicach gminy Czerwionka - Leszczyny, czy jednak przejście pod miasto Rybnik jako dzielnica tego miasta. Każdy mieszkaniec Książenic ma prawo wyrazić swoje zdanie, więc nie zabierajmy im tej możliwości.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2016-11-10, 00:08   

Witam wszystkich Mieszkańców w tym wątku!

Wcześniej nie zabierałem tu głosu, bo w ramach porządków na koniec kadencji postanowiłem w jednym miejscu zebrać sprawozdania z działalności sołtysa i rady sołeckiej oraz uchwały Zebrań Wiejskich - dziękuję Marcinowi za poszerzenie menu głównego.

A wracając do meritum pytania - ja już w jednej próbie zmian granic administracyjnych uczestniczyłem i baaardzo długo bym się zastanawiał, czy rozpoczynać drugą.

1. Rybnik to niewątpliwie bogatsze miasto od naszej gminy, ale też ma nieciekawe dzielnice, w których tego bogactwa nie widać, więc niekoniecznie nam by się musiało poprawić. Duża liczba dzielnic powoduje, że nie każda dzielnica ma swojego przedstawiciela w Radzie Miejskiej. Dla dzielnicy lepiej, jak ma swojego radnego.
2. Czasem widzimy w czym Rybnik jest lepszy od nas, a nie widzimy, w czym my jesteśmy lepsi - pierwszy przykład z brzegu - chodnik na ul. Brzozy (Rybnik by też chciał mieć, ale nie może)
3. Może dojazd do urzędu autobusem jest łatwiejszy do Rybnika, ale samochodem już niekoniecznie.
4. Na szkoły wiejskie są większe pieniądze niż na miejskie, więc nasza podstawówka mogłaby na tym stracić.
5. Nasze prawo jest tak skonstruowane, że wychodzą kłopoty w tych miejscach, gdzie byśmy się ich nie spodziewali np. z chwilą zmiany granic plan zagospodarowania przestrzennego straciłby ważność, co na jakiś czas mogłoby sparaliżować wszelkie inwestycje (nie tylko gminne, ale i prywatne).
Jeszcze trochę przykładów mógłbym podać, ale nie chcę zanudzać.

Co do procedury zmiany granic, nie trzeba zapraszać jakichś urzędników do tłumaczeń, bo jest ona szczegółowo opisana w ustawie o samorządzie gminnym (pierwsze dwie strony - jak kogoś interesuje mogę podesłać linka). W skrócie - zmian dokonuje Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Rozporządzenie może być wydane na wniosek zainteresowanej Rady Gminy - czyli wszyscy radni, większością głosów, po konsultacjach społecznych muszą taki wniosek uchwalić. W naszym przypadku musiała by to zrobić Rada Miejska naszej gminy lub Rybnika. Potem druga z tych rad musiałaby wniosek zaopiniować, podobnie byłaby potrzebna opinia rady powiatu (bo dochodzi do zmiany granicy powiatu) oraz opinia wojewody. Zamiast uchwały, można by zrobić referendum, ale referendum musi objąć całą gminę - zatem praktycznie nie ma szans, żeby frekwencja w całej gminie osiągnęła niezbędny próg, bo kto poza Książenicami poszedł by głosować ?

Reasumując - na dziś nie widzę takiej potrzeby, ani możliwości, chyba, że zobaczę jakieś 1600 podpisów w tej sprawie. Ja na pewno tych podpisów zbierał nie będę. Ale podyskutować o plusach i minusach zawsze można, bo to gimnastyka dla szarych komórek, a zawsze można dojść do jakiegoś ciekawego wniosku i być może inaczej rozwiązać jakiś palący problem ...

AS

Wysłany: 2016-11-13, 11:02   

Pytania do kandydatów oraz obecnego Pana sołtysa.
Jakie są priorytety, ważne sprawy do załatwienia na kolejne lata? (pomysły,inicjatywy lokalne)

Czy był kiedyś poruszany temat boiska przyszkolnego?Czy jest szansa na zbudowanie tam boiska wielofunkcyjnego ze sztuczną nawierzchnią na wzór orlików?
Jakie jest Wasze zdanie w temacie ograniczenia niskiej emisji oraz co możemy zrobić oraz o co się starać w tym temacie?
Dziękuję i pozdrawiam

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2016-11-13, 21:37   

Witam !

Odnośnie boiska to bardziej temat dla radnego niż do sołtysa :-) Jako, że pełnię tą funkcję - odpowiem - jestem jak najbardziej za budową boiska wielofunkcyjnego, władze gminne też są bardzo przychylne i mam nadzieję, że takie boisko wkrótce u nas powstanie. Proszę trzymać kciuki, żeby się dało pospinać budżet.

Odnośnie niskiej emisji - niedawno, jako Rada Miejska uchwaliliśmy program - Plan gospodarki niskoemisyjnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Uchwalenie tego planu otwiera drogę do różnego rodzaju dofinansowań. Od przyszłego roku rusza program dopłat - do pieców lub kolektorów (szczegóły do czego i na jakich warunkach będą znane na dniach - w tej chwili w opracowaniu jest regulamin, była długa dyskusja na ten temat na ostatniej komisji ochrony środowiska, są planowane pieniądze w budżecie na rok 2017, na pewno będę jeszcze o tym informował)

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2016-11-13, 22:06   

Niebawem wszyscy mieszkańcy Książenic otrzymają moją ulotkę wyborczą

Ulotka strona 1
Ulotka strona 2

Nie chcę obiecywać złotych gór. W ostatnim sprawozdaniu z działalności sołtysa napisałem, jakie sprawy są niezamknięte, i mimo, że być może nie wszystko wpisałem do ulotki wyborczej, na pewno nadal będę podejmował te tematy, jak np. remont ul. Klimka, czy dokończenie chodnika na Ks. Pojdy - to akurat są trudne sprawy, bo są one w gestii Powiatu, a Książenice niestety nie mają radnego powiatowego, więc mają odpowiednio niższą siłę przebicia.

Odnośnie inicjatyw lokalnych mam kilka pomysłów, których też nie dopisałem do ulotki, a bardzo chciałbym zrealizować - np.:
- skwerek Nad Potokiem - chwilowo używany jako punkt przeładunkowy kruszywa podczas remontów dróg - jak już zrobimy drogi, to wreszcie będzie można go uporządkować.
- porządkujemy oznakowanie ulic (jeszcze w tym roku powinny być pierwsze efekty) - a ciekaw jestem, ile osób zna patronów naszych ulic - myślę, że trzeba by zrealizować jakiś kolejny mikroprojekt i umieścić tablice z krótkimi życiorysami (widziałem coś takiego w kilku miastach)
- w centrum wsi przydała by się gablota z planem sołectwa
- w przyszłym roku spróbujemy bardziej uroczyście uczcić święto 11 Listopada

Generalnie mam jeszcze trochę innych pomysłów, także otwarty jestem na cudze sugestie, ale wszystko będzie zależało od Was drodzy mieszkańcy i od tego, czy pomożecie w ich realizacji

AS

Wysłany: 2016-11-14, 11:27   

Witam,
Panie Marku, dla mnie jak i myśląc także o moich dzieciach prawdziwy kompleks boisk przyszkolnych z prawdziwego zdarzenia to priorytet.
Marzy mi się także budowa ścianki wspinaczkowej na sali gimnastycznej. Nie wiem czy w gminie gdzieś w szkole taka ścianka funkcjonuje ale np. w Rybniku jest w szkole w Kłokocinie (można zerknąć bo mają zdjęcia na stronie szkoły, inwestorem była tam firma Monolit z Gliwic).
Dodam tylko, że wspinaczka sportowa będzie od przyszłych IO dyscypliną olimpijską.

Pozdrawiam

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2016-11-14, 22:27   

Kilka razy, oglądając różne ścianki wspinaczkowe, też miałem takie myśli, czy by czegoś podobnego nie zrobić gdzieś w okolicy. Jeśli będą chętni - czemu nie. Na początek trzeba sprawdzić, jaki jest koszt takiej inwestycji (dziś już nie zdążyłem). Lokalizacje widzę dwie w porywach do trzech - Szkoła Podstawowa, ale równie dobrze zaplecze OSP, czy okolice boiska. Oczywiście, po oszacowaniu kosztów trzeba porozmawiać z dysponentami ww. terenów i rozeznać, jakie byłoby zainteresowanie i można działać. Gdyby chwyciło, liczę na fachową pomoc.

AS

Wysłany: 2016-11-15, 10:07   

Jeśli lokalizacja to tylko i wyłącznie na sali gimnastycznej w szkole.
Tylko ścianka w obiekcie zamkniętym, będzie odpowiednio wykorzystana.
Sala gimnastyczna spełnia takie wymagania, ponieważ ma odpowiedni metraż i ścianka będzie wykorzystywana jako zaplecze lekcji WF.
Dodatkowo firma, która instaluje takie obiekty szkoli z obsługi i użytkowania.
Jeśli będzie chęć mógłbym postarać się umówić spotkanie w szkole w Kłokocinie, można by było zobaczyć jak to tam wygląda oraz porozmawiać jak ścianka jest używana.
W razie czego jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam
Adam Sporysz

Sajok

Wysłany: 2016-11-15, 12:12   

Widze, że lista kandydatów jest już znana. Mam zatem pytanie do Pana Mazura, ponieważ przejrzałem Pana ulotke wyborczą, widze tu kilka chwytliwych haseł, które chciałbym żeby Pan rozszerzył:

- odpowiednie wykorzystanie funduszu sołeckiego - co znaczy odpowiednie? Teraz fundusz nie jest odpowiednie wykorzystywany? Jakie są Pana pomysły na te pieniądze.

- próba osiągnięcia porozumienia w sprawie bezpośrednie połączenia autobusowego z Knurowem - w jaki sposób, z jakim przewoźnikiem i z kim te porozumienie.

- zwoływanie zebrań wiejskich co najmniej raz na dwa miesiące - systematycznie biore udział w zebraniach. Przez ostatnie lata zdarzyło się raz, że na zebranie przyszła większa ilość mieszkańców, było to przy okazji nowej dyrektywy śmieciowej, wypełniania deklaracji, etc. Na inne zebrania chodzi ok. ~50 mieszkańców. Załóżmy, że osób pełnoletnich (czyli uprawnionych do głosowania, czy podejmowania uchwał) jest ok 1500 osób, to daje nam zaledwie 3% zainteresowanie. Jak chce Pan zachęcić ludzi do udziału w ZW i w jakim celu tak często?

mazur.grz

Wysłany: 2016-11-16, 18:04   

22 listopada 2016 roku o godzinie 18:00 zapraszam na spotkanie przed wyborami, będzie można zadać pytanie dotyczące mojej kandydatury, porozmawiać na tematy związane z Książenicami. Spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej w Książenicach na sali gimnastycznej. Serdecznie zapraszam, każdy z mieszkańców naszego sołectwa jest mile widziany.

Odnosząc się do wcześniejszych wpisów dotyczących mojej kandydatury, informuję że na pytania odpowiem na spotkaniu, ponieważ dla mnie najważniejszy jest bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem i wspólna rozmowa.

Pozdrawiam Grzegorz Mazur

Sajok

Wysłany: 2016-11-16, 22:35   

To jakaś tajemnica? Po to chyba jest to forum, by można podyskutować. Za pewne nie każdy będzie mógł przybyć na spotkanie w środku tygodnia, a chętnie poznałby pomysły i odpowiedzi.

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2016-11-21, 23:06   

Dobra wiadomość - w projekcie budżetu na rok 2017 jest budowa boiska wielofunkcyjnego przy SP w Książenicach. Mam nadzieję, że radni zaakceptują tą pozycję. Budżet jest dość trudny, więc jeśli znajdzie się tam boisko, nie będę miał śmiałości proponować budowy ścianki wspinaczkowej w 2017 r., chyba, że znajdą się jakieś ekstra środki. Ale w kolejnych latach - czemu nie - rozmawiałem już z tą firmą budującą ścianki i koszt nie jest porażający. Najważniejsze, to ustalić jakie byłoby zainteresowanie - może by spróbować w przyszłym roku zorganizować jakieś kilka wycieczek z dziećmi szkolnymi na ścianki w okolicach - i jak chwyci - pomyśleć o budowie w roku 2018. Proszę o opinie w tej sprawie.

pawel 

Wysłany: 2016-11-23, 07:52   

Jako przyszły mieszkaniec Książenic (budowa w trakcie) uważam, że każda rzecz jaką się zrobi by dzieci i młodzież mogła spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności jest dobra. Może to być ściana wspinaczkowa, skatepark, sala taneczna, boiska do różnych dyscyplin (koszykówka, piłka nożna, siatkówka) oraz inne podobne rzeczy. Wszystko to sprawi, że pewnie pojawią się grupy osób, które w przyszłości może przekształcą się w kluby sportowe i będzie można zorganizować jakieś zawody czy konkursy międzymiastowe czy ogólnopolskie. A to oczywiście przyczyni się do promocji miasta i regionu.

Z moich obserwacji wynika, że duża część osób budująca nowe domy w Książenicach ma małe dzieci i każde działanie, które spowoduje że będą miały one możliwość na rozwijanie swoich hobby i zainteresowań jest dobre.

Odpowiedz do tematu