forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odłączenie Książenic od Czerwionki Leszczyn

Czy jesteś za odłączeniem Książenic od Czerwionki Leszczyn i przyłączeniu do Rybnika?
Tak
71%
 71%  [ 20 ]
Nie
28%
 28%  [ 8 ]
Głosowań: 28
Wszystkich Głosów: 28

Autor Wiadomość
HALA MADRID

Wysłany: 2013-02-11, 16:18   Odłączenie Książenic od Czerwionki Leszczyn

Co myślicie na ten temat?

Gaz doskonały

Wysłany: 2013-02-11, 17:29   

A Rybnik by nas chciał? ;-)

HALA MADRID

Wysłany: 2013-02-12, 11:02   

z pewnością :-)

mr_snake 

Wysłany: 2013-02-12, 12:44   

Ankieta, ankietą. Ale co z argumentami "za" i "przeciw"?

Gaz doskonały

Wysłany: 2013-02-12, 13:05   

Ja byłbym za. Zdaję sobie sprawę, że podatki by wzrosty, ale zapewne Rybnik by trochę zainwestował w Książenicach. W każdym razie gorzej być nie może ;-) Po reformie śmieciowej, to nawet Rybnik będzie miał mniejsze opłaty niż Czerwionka, z tego co wiem.
Tylko co dalej, referendum? O ile Czerwionka musi się zgodzić na referendum (po zebraniu podpisów), to czy mieszkańcy pójdą do urn i zagłosują na tak. Rybnik też musi wyrazić zgodę. Bez tego ani rusz. Ja się nie znam na tych organizacyjnych sprawach, ale czy czasem do urn nie musiałaby iść cała gmina? Ostatnio Jankowice chciały się odłączyć od Świerklan. Żeby referendum było ważne frekwencja musiała wynieść 30% w całej gminie. Oczywiście Jankowice przegrały, bo Świerklany od urn nie poszły...

Sajok

Wysłany: 2013-02-12, 13:50   

Cała gmina musi iść na to referendum? Myślałem, że tylko zainteresowani mieszkańcy danej miejscowości ... Troche bez sensu że przyszłość mieszkańca miejscowości X jest zależna od jakiegoś obszczymurka z wioski Y, którego jedynym lokalem wyborczym jest całodobowy z piwskiem ... :D

mr_snake 

Wysłany: 2013-02-12, 20:04   

Sajok, niestety taka polska rzeczywistość - demokracja, która demokracją z natury jest tylko z nazwy. Mimo wszystko w sytuacji Książenic powinno być łatwiej, bo tam Jankowice chciały stworzyć, z tego co pamiętam, nową gminę. U Nas zmiana byłaby bardziej "kosmetyczna", co nie znaczy, że łatwa.

realista

Wysłany: 2013-02-12, 21:05   

Kolejny bardzo inteligentny pomysł pana Sołtysa za który już został wyśmiany na zebraniu wiejskim. Żenada

Harry Potter

Wysłany: 2013-02-12, 21:25   

Witam wszystkich użytkowników tego forum;) Widzę, że został tu poruszony temat, który od lat jest podejmowany w trakcie rozmaitych rozmów pomiędzy mieszkańcami naszego sołectwa. Dobrze jednak, aby jak najszybciej od samych rozmów przejść do czynów gdyż niestety sprawa ta może nie być taka prosta jak się wydaje. Po pierwsze aby do tego doszło musimy się zjednoczyć jako mieszkańcy Książenic, po drugie musi się na to zgodzić nasza obecna gmina no i musiałby nas chcieć Rybnik. W sumie ciekaw jestem na jakiej zasadzie mielibyśmy być przeniesieni do Rybnika bo tu w grę wchodzi chyba wyłącznie statut dzielnicy miasta bo Rybnik chyba jako tako nie ma sołectw pod sobą? Idąc dalej z tego co pamiętam sam proces jeśli chodzi o przepisy też nie jest taki prosty otóż trzeba spełnić następujące kroki: "1. konsultacje społeczne w celu wyrażenia woli mieszkańców do przyłączenia się do innej gminy; 2. uchwała Rady Gminy w sprawie przyłączenia sołectwa 3. Opinia Wojewody co do zmiany granic. 4. wniosek do Prezesa Rady Ministrów o wydanie rozporządzenia o zmianie granic gminy."
Tak więc mamy (jako mieszkańcy) sporo pracy przed sobą, ale sądzę że jeśli zabiorą się za to osoby które serio chcą coś w tej materii osiągnąć to wszystko jest do zrobienia;):) na koniec mojej wypowiedzi polecam do przeczytania ten artykuł http://www.wspolczesna.pl...GAZYN/650994352 .
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Q 2013-02-12, 23:47, w całości zmieniany 2 razy  

Sajok

Wysłany: 2013-02-12, 23:00   

realista napisał/a:
Kolejny bardzo inteligentny pomysł pana Sołtysa za który już został wyśmiany na zebraniu wiejskim. Żenada

A widzisz żeby ten wątek założył Sołtys, abo sie tu wypowiedział? Czytanie ze zrozumieniem nie boli, a uczą go w szkole. Żałosne to jest tu raczej Twoja malkontencie zachowanie.

Wątek założyli sami mieszkańcy, a to znaczy że jest coś na rzeczy skoro o tym chcą rozmawiać.

realista

Wysłany: 2013-02-12, 23:16   

Sajok napisał/a:
realista napisał/a:

A widzisz żeby ten wątek założył Sołtys, abo sie tu wypowiedział? Czytanie ze zrozumieniem nie boli, a uczą go w szkole. Żałosne to jest tu raczej Twoja malkontencie zachowanie.

Wątek założyli sami mieszkańcy, a to znaczy że jest coś na rzeczy skoro o tym chcą rozmawiać.

A czy ja wyraziłem się określając potępienie wątku założonego przez sołtysa ? NIE. dałem przykład reakcji która wystąpiła po śmiałym wystąpieniu p. Szczecha na zebraniu wiejskim. Radzę pojawiać się czasami na zebraniach wiejskich jeżeli chcecie wiedzieć o czym jest mowa.

Sajok

Wysłany: 2013-02-12, 23:46   

Temat wątku jest równoważny z pomysłem Sołtysa. Twierdząc, że pomysł Sołtysa jest żenadą automatycznie twierdzisz że ankieta w której w tym momencie 8 razy więcej ludzi jest ZA, też jest żenadą (bo zdanie tych ludzi jest równoważne z pomysłem Sołtysa). Ot jasne?

Jakoś nie przypominam sobie, żeby na ostatnim wiejskim w OSP p. Szczech rzucił takim hasłem i 100 obecnych ludzi zareagowało śmiechem. Taką propozycje rzuciła jedna Pani, która marudziła o wszystko, od śmieci, przez lampy w Leszczynach na Armii Krajowej, poprzez coś tam i powiedziała o przeniesieniu pod Rybnik. Wtedy garstka ludzi sie zaśmiała.

Więc radze uważnie słuchać i obserwować. Po to powstało to forum chyba, żeby dyskutować. Możesz cos krytykować, ale zrób to merytorycznie. Rzuć jakieś argumenty, że za psa będziesz musiał podatek zapłacić, że coś tam jeszcze, że dowód wymienić, prawo jazdy, a nie wyskakujesz jak sagi z pokrzyw i lecisz od żenady ...

Szanujmy się - to podstawa.

czarna

Wysłany: 2013-02-13, 14:40   

Ktoś już na tym forum napisał, żeby przed wjazdem do Książenic ustawić baner ze stroną internetową. Pomysł nie jest zły, ale czy myślicie, że jeśli ktoś wejdzie na tą stronę Książenic a później na forum i zauważy w jaki sposób mieszkańcy odnoszą się do siebie nawzajem, pomyśli jak życzliwi ludzie tu mieszkają i zechce tu wrócić?
Jak wspomniał Pan Sołtys forum ma umożliwić lepszą komunikacją między mieszkańcami a nim, a nie stać się miejscem, gdzie ktoś zabiera głos tylko po to, żeby wyśmiać i skrytykować. Weźmy to pod uwagę ;)

A co do tematu... skąd pewność, że Rybnik by nas chciał? Nawet jeśli, czy ma to głębszy sens? Wątpię w to, że Rybnik zacznie o nas lepiej dbać. Oni skupiają się na centrum, które jest wizytówką miasta, a wystarczy tylko spojrzeć na stan dróg w Kamieniu...

AbC 
AbC

Wysłany: 2013-02-13, 18:45   

Moim zdaniem miało by to sens,wiadomo są plusy i minusy.
W Rybniku podatki miejskie itp.chociaż może by się ktoś zainteresował naszą miejscowością,wydaje mi sie ,że np.Ochojec zyskał po staniu sie dzielnicą.Zostajac wCz-L zawsze bedziemy obywatelami drugiej kategori,najpierw pieniadze idą na centrum,pożniej dzielnice a sołectwa mam wrażenie służą tylko placeniu podatków.W Leszczynach jeszcze widać jakies inwestycje natomiast w Czerwionce szkoda słów.
Nie ma sensu ukrywać faktu,że Cz-L ,delikatnie mówiąc nie należy do najbogatszych gmin :(((
Brawo dla poprzednikow ,że w końcu po kilkudziesieciu latach mamy prawdziwy chodnik :)
Wiemy jak to wygladało do tej pory także dla czego nie dać sobie szansy.
Do gminy trzeba jechać przez Rybnik,wąską Brzozy,lub przez Powstanców zwiedzając przymusowo wszystkie zakątki naszego sołectwa:)Nie mówiąc już o tych co stawiają na komunikacje miejską .Z wiekszoscią ważnych spraw musimy i tak się pofatygować do Rybnika.Wiadomo długa droga przed nami
i masa kalkulacji czy sie nam to oplaci,trzeba przedstaić konkretne zalety życia w mieście,by mieszkańcy mogli ocenic i zadecydowac
Na te chwilę na pewno więcej argumentów jest na tak.

Fakty 

Wysłany: 2013-02-14, 11:17   

Jak najbardziej za
Będąc w obecnej gminie perspektywy na rozwój są fatalne.
A jeżeli chodzi o komunikacje to do centrum naszej gminy- Czerwionki bez auta się nie da dojechać.
Z Rybnikiem sytuacja była by całkiem odwrotna ( ZTZ)

Odpowiedz do tematu