forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opłaty za wywóz śmieci
Autor Wiadomość
werian

Wysłany: 2013-02-15, 12:22   Opłaty za wywóz śmieci

Pytanie dlaczego w naszej gminie opłaty za wywóz śmieci maja być, aż tak duże bodajże 12,50 za posegregowane od osoby.Rybnik ma 10 zł a wszystkie inne miejscowości typu Lyski,Świerklany nawet mniej.Jakoś tych naszych włodarzy gminnych zaczynam "nie trawić", na nic nie ma kanalizacja nie drogi nie a w podatkach to tak jak widać jak najwięcej.[/b]

Gaz doskonały

Wysłany: 2013-02-15, 12:41   

Referent d/s śmieciowych chyba będzie drogi w utrzymaniu ;-) Oprócz tego, że osoba ta będzie łupiła nas jak za zboże, to jeszcze będzie odpowiedzialna za sprzedaż firmom recyklingowym tychże śmieci. 8-)
Zresztą winny jest ustawodawca, że takie prawo tworzy.
Ja oprócz hasio, plastiku i szkła nic innego nie mam. Odpady ze stołu na placu mi w mig znikają

werian

Wysłany: 2013-02-15, 12:48   

Gaz, nie chodzi oto ile tego mosz do wyciepanio bo płacić , bydziesz tela samo , płacić się bydzie od łebka, ale czamu tak dużo?

Gaz doskonały

Wysłany: 2013-02-15, 13:18   

Ja wiem, że od łebka. To jest trochę chore, bo jeśli w danym domu mieszka 6 osób 2+2+2 to w lipcu doznają szoku. W pewnym sensie ustawodawca chciał wyeliminować wyrzucanie śmieci do lasu, czy gdzie tam popadnie. Choć czy ja wiem czy ja wiem czy taki będzie efekt...
werian napisał/a:
ale czamu tak dużo?

Odpowiedź:
Gaz doskonały napisał/a:
Referent d/s śmieciowych

+ opłata za brak kanalizacji heh :mrgreen:

A właśnie, na portalu pisze, że burmistrz był na zebraniu i niby coś mówił o ustawie śmieciowej. Czy ktoś kto był tam wtedy, mógłby nieco przybliżyć, co konkretnie było mówione?

Salomea

Wysłany: 2013-02-17, 14:26   

Na zebraniu nie byłam, ale wiem jedno, że w naszych lasach leżą nasze śmieci. Wieczorem z naszych kominów śmierdzą nasze plastiki, pocięte opony i inne świństwa, które palą mieszkańcy, bo to zawsze jakieś ciepło daje. Wiem także, że niektóre rodziny potrzebują zaledwie wywóz 1 kubła śmieci na 1/2 roku, mimo iż kosztuje to tylko 15 zł na miesiąc.
Najpierw sami musimy mieć dobrą wolę i świadomość ochrony środowiska, a potem narzekać na wysokie stawki za śmieci. Poza tym bez przesady, jak to różnica 12 zł, czy 10 zł za segregowane śmieci (bo chyba tylko o takich mamy dyskutować).
W cywilizowanych krajach Europy myje się wszystkie plastikowe butelki, kubeczki po jogurtach, puszki po śledziach, itp. i wywozi swoim samochodem na swój koszt do miasta na składowisko i tam każdy użytkownik segreguje jeszcze te odpady stałe wg symboli zamieszczonych na opakowaniach. To jest świadomość ekologiczna. My jednak lubimy tylko krytykować i narzekać. Daleko nam do tej Europy, oj mentalnie bardzo daleko.......

werian

Wysłany: 2013-02-17, 15:44   

Sarna nikt nie neguje sensu tej ustawy, sam widze jak wyglada las za boiskiem.Jednak wysokosc oplat za smieci do wiekszosci wiekszych rodzin bedzie bardzo duza.Zalozmy ze 5 osobowa rodzina placila za kubel ok.15zeta/mc a teraz bedzie to 60zeta (najwiecej w regionie).W jaki sposob gmina zadbala o to by bylo czysciej, pokaz mi jak i gdzie wygladaja zwykle przydrozne kosze np. na przystankach.

HALA MADRID

Wysłany: 2013-02-17, 17:52   

nie oszukujmy sie ta ustawa nie została wprowadzona w trosce o środowisko tylko po to aby zapchać dziurę budżetową (jak by ktoś nie wiedział to obecnie mafia najwięcej zarabia na śmieciach a nie na narkotykach itp.). a nieudolność polityków w kwestii tej ustawy (jak pobierać opłatę) wykorzystuje gmina Czerwionka Leszczyny, znowu jakiś kuzyn od burmistrza dostanie dobrze płatną posadę

AbC 
AbC

Wysłany: 2013-02-17, 18:07   

sarna w cywilizowanych krajach jak Niemcy czy Hollandia,oddając plastikowe butelki dostajesz 25c za sztuke plastikową,nic sie nie marnuję,szklane też tak samo.Pierwsze też słyszę o wywożeniu czegoś na własny koszt na składowisko i mycie plastikowych kubeczków mimo że przebywałem dosyć długo w tych krajach,gdzie się tak robi jesli mogę wiedzieć?Sprawa tyczy sie tylko takich rzeczy jak elektrośmieci,wielko gabarytowe ,meble itp. i też tego sama nie wywozisz tylko wystawiasz na ustalone miejsce (czestotliwość zależy od wielkosci osiedla) gdzie jest tzw.wystwaka i z tamtąd je zabiera firma lub na własny koszt zawozisz do odpowiednika polskiego komisu gdzie rzeczy dobre i ładne sprzedajesz za gotówke.Za posegregowany plastik,organiczne ,szklo dostajesz duże zniżki takze tam sie opłaca segregacja i bycie ekologicznym jest premiowane i trendy.

AbC 
AbC

Wysłany: 2013-02-17, 18:18   

Werian-śmieci za boiskiem to sprawa Straży Miejskiej ,która jak kiedyś zaobserwowalem to dość czesto
tak jeżdzi,pytanie w jakim celu?.Przedsiez propaganda poszła ,ze kamery instalują itp nie ukracaja tego procederu bo się im nie chce ,po prostu lepiej robic sobie wycieczki za pieniądze z podatkow.

Salomea

Wysłany: 2013-02-17, 19:28   

Dotyczy: wypowiedzi AbC
Jeśli chodzi o mnie, to masz pecha zarówno elektroodpady, jak i wielkogabarytowe wywożę we własnym zakresie i nie stwarza mi to absolutnie żadnego problemu. Jeśli chodzi o te kraje, w których byłeś i nie słyszałeś, o tym co napisałam, to na Bavarii, wprawdzie to land, ale nie byłeś. Jeśli chodzi o odbiór butelek plastikowych, to prawda że dostaje się zwrot 25 eurocentów, ale dodaj że w tej samej wysokości pobierana jest też kaucja. Śmieci produkujemy, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie.
Z wielkim szacunkiem dla Twojego poglądu na sprawę. Sarna

AbC 
AbC

Wysłany: 2013-02-17, 19:38   

W Bavarii,niestety nie byłem ,w Essen,Mannheim to dwa różne landy dla tego myślałem ,że taka jest procedura wszędzie,sorry nie doinformowałem sie .W holandi tak jak napisałem:)
Zgadzam się wszyscy smiecimy i w końcu trzeba to ucywilizować ale moje zdanie jest takie ,że powinno sie zachecać ludzi do bycia ekologicznymi,wychodzic z udogodnieniami na przeciw a nie odstraszać cenami.

Salomea

Wysłany: 2013-02-17, 19:42   

No i wreszcie zaczynamy nadawać na tych samych falach. Dzięki! Jest szansa, że wzajemnie będziemy się uzupełniać dobrymi poglądami na ważne dla nas sprawy :->

AbC 
AbC

Wysłany: 2013-02-17, 19:43   

Dziłania na rzecz ekologi i środowiska ,nie powinno być drugoplanowe jak dotychczas.
Priorytetem jest zarabianie pieniędzy na śmieciach:((
Może po prostu na zachodzie SARNA nie opłaca się wywozić śmieci do lasku,
świadomosć ekologiczna + wysokie kary za śmiecenie może w tym tkwi sekret :)

AbC 
AbC

Wysłany: 2013-02-17, 19:45   

Na marginesie za sam wstyd przed sąsiadami nie wyrzuciłbym nawet papierka koło kosza :mrgreen:

Salomea

Wysłany: 2013-02-17, 20:01   

Otóż to! Tak właśnie jest. Nigdy za żadne pseudo zaoszczędzone pieniądze nie wywiozłabym śmieci do lasu, ale to tylko my na tym forum tak myślimy. Ja też papierki z batonów przynoszę do domu, ale widzisz drogi AbC, że nie wszyscy tak pojmują ten problem. Jak wyjdziesz na ulicę to nie trudno to zauważyć, ale jak będzie więcej tak myślących i praktykujących , jak My to wiele się zmieni na dobre! :-) To są wszystko procesy długoletnie, bo polegają na kształtowaniu świadomości.

Odpowiedz do tematu