forum.ksiazenice.net.pl Strona Główna forum.ksiazenice.net.pl
Forum mieszkańców Sołectwa Książenice

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Opłaty za wywóz śmieci
Autor Wiadomość
werian

Wysłany: 2013-03-23, 08:05   

Pod ponizszym linkiem znajdziecie info o tym, że obecnych umów na wywóz odpadów nie trzeba wypowiadać-stają sie bezprzedmiotowe, cały ten mentlik to błędna interpretacja naszych polityków z ministerstwa.Proszę Pana Sołtysa o interwencję w tej sprawie na gminie http://www.samorzad.lex.p...zeba-wypowiadac
Ostatnio zmieniony przez Q 2013-03-23, 10:47, w całości zmieniany 1 raz  

mr_snake 

Wysłany: 2013-03-23, 09:41   

yagaaa napisał/a:
Segregować też trzeba się nauczyć :)

tutaj jest fajny eko-przewodnik
www.czerwionka-leszczyny....7d2507d57f4f5a2

Nie podobają mi się pewne zapisy przy szkle i plastiku. Dlaczego ja mam myć opakowania i słoiki skoro robić to powinien, i na pewno robi dla własnej pewności, zakład przeróbki odpadów? Dlaczego mam płacić dodatkowo za wodę i detergenty do mycia? Dwukrotne mycie to nie jest ekologia! Kolejna sprawa to odbiór odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych i budowlanych dwa razy do roku albo z własnym transportem. Płacę, segreguję więc wymagam żeby na wezwanie przyjechali odebrać każdą ilość, nie będzie mi przecież np. lodówka czy szafa przez pół roku przed domem stała. Albo żebym musiał jechać do nich z jedną rozbitą "rtęciówką" bo takie ich "widzi misie". Mniejsze rzeczy, jak np. żarówka, radio czy lokówka, powinny być odbierane przy każdym wywozie.

Z resztą poczekajmy, ustawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego - pewnie jeszcze dużo się zmieni, albo nawet ustawa będzie nieważna.

Maregó

Wysłany: 2013-03-23, 16:37   

mr_ snake bo tego wymaga kultura ..., żeby nie było smrodu i nieograniczonego rozrodu bakterii wirusów i innego świństwa ... wyobrażasz sobie jakie zapachy, by się unosiły w takim zakładzie segregacji odpadów ... ? wtedy tam musiano, by używać silny środków dezynfekcyjnych, żeby jakoś to ogarnąć, a to z całą pewnością byłoby dużo bardziej szkodliwe dla środowiska niż proste spłukanie kubka po jogurcie u Ciebie w domu. Wszędzie na świecie się tak robi tylko oczywiście znów Polak musi mieć jakieś 'ale' ... poza tym w tym zakładzie pracują ludzie, którzy ręcznie dokonują selekcji odpadów źle posegregowanych. Wyobrażasz sobie zamknąć szczelnie w worku taki brudny z jogurtu kubek i otworzyć ten worek po miesiącu ?

mr_snake 

Wysłany: 2013-03-23, 18:39   

Maregó, z całym szacunkiem ale mylisz się. W świecie dzieli się odpady na "mokre", "suche", bioodpady oraz pozostałe. "Mokre" to odpady, które mogą fermentować/gnić. NIE MYJE się śmieci właśnie ze względu na brak ekologiczności takiego wyjścia. Takie "mokre" śmieci są zbierane co najmniej razy w tygodniu, właśnie po to żeby nie śmierdziały. Jeśli śmieciarka będzie jeździła raz w miesiącu, to i tak będzie w koszu smród, bo bakterie tlenowe i (głównie) beztlenowe rozwijające się w wodzie (tej z kubeczków) naprawdę potrafią zaszaleć. Pomijam też, że w koszu na bioodpady w ogóle będzie śmierdziało - tak, te obierki, resztki mięsa, tłuszcze, te to dopiero są pożywką dla wszelkiej maści mikroorganizmów :roll:
Co zaś tyczy segregowania to wstępne segregowanie jest mechaniczne, a przynajmniej takie być powinno. Takie segregowanie przebiega w kilku etapach, które pozwalają podzielić śmieci ze względu na ich wagę i rozmiar. Dopiero potem do akcji wchodzą ludzie. Pomijając, że w takich przetwórniach i tak nie pachnie różami.

PS
Wirusy potrzebują nosiciela aby się rozmnażać. Więc spoko, żadna grypa, czy HIV ze śmieci nie wyskoczy. ;-)

Maregó

Wysłany: 2013-03-24, 00:30   

Pierwszy raz słyszę o podziale na odpady mokre i suche trochę czasu spędziłem za naszą zachodnią granicą i tam śmieci dzieli się na bioodpady zbierane raz w tygodniu, papier, opakowania - czyste, umyte wszelakiego rodzaju od słoików przez puszki folie po plastikowe torebki, szkło na białe, zielone i kolorowe oraz tzw sulo, czyli odpowiednik naszych odpadów zmieszanych i te wszystkie zbierane są dwa razy w miesiącu
a nagromadzenie bakterii i innych patogenów z pozostałości wody po opłukaniu kubeczka a bezpośrednio z resztkami jogurtu myślę, że jednak jest nieporównywalne
co do segregacji to nie wiem gdzie Ty widziałeś takie mechaniczne podziały odpadów w naszej okolicy i skąd masz taką, wydaje mi si, że tylko i wyłącznie teoretyczną wiedzę , ja znam i rozmawiałem z kilkoma ludźmi pracującymi u Szury sprzed jakiegoś pół roku kiedy jeszcze zajmowali się wywózką odpadów, tam wyglądało to tak, że przyjeżdżał transport odpadów, to nie miało znaczenia, czy worki z segregowanymi, czy śmieciara ze wszystkim, wysypywali zawartość na wielką kupę i ludzie rękami segregowali odpady

Sajok

Wysłany: 2013-03-24, 10:02   

mr_snake napisał/a:

Nie podobają mi się pewne zapisy przy szkle i plastiku. Dlaczego ja mam myć opakowania i słoiki skoro robić to powinien, i na pewno robi dla własnej pewności, zakład przeróbki odpadów? Dlaczego mam płacić dodatkowo za wodę i detergenty do mycia?

Segreguje plastiki i szkło od X lat, od kiedy jest możliwość ich oddawania. Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby wrzucić do worka nieumyty kubek po jogurcie, śmietanie, czy np. niewypłukane opakowanie po keczupie i żeby mi to potem w garażu śmierdziało ...
Tak samo nie wyobrażam sobie nie umyć słoika po majonezie, musztardzie czy innym sosie z tej samej przyczyny - bo będzie mi to śmierdziało.

No ale każdy robi to co lubi. Brzmisz jak malkontent i szukasz dziury w całym chyba.

mr_snake 

Wysłany: 2013-03-24, 10:54   

Maregó, nie wiem dokładnie jak to wygląda w praktyce, bo te informacje o segregacji na mokre i suche wygrzebałem z rozporządzeń kilkunastu miast na świecie (po angielsku, były tam, m.in: Nowy Jork, Chicago, Sydney, Toronto i parę innych) więc chyba tak jednak jest. Niemcy przytoczyłem z rozpędu.
Sama segregacja, nie powinna wyglądać tak jak zostało przez Ciebie przytoczone, bo to jest głupota. Mechaniczna wstępna segregacja jest tańsza, szybsza i właśnie mniej uciążliwa dla ludzi pracujących przy taśmie. Jeśli ktoś prowadzi firmę, w której wszystkie, segregowane czy nie, odpady rzuca na taśmę, to ma zero pomyślunku. Po co więc segregować, skoro ktoś i tak to pomiesza, i znów trzeba będzie dopłacać za KOLEJNĄ segregację? A to, że w okolicy nie ma sortowni mechanicznej, o czym sobie nie zdawałem sprawy, jest kolejną podstawą do wprowadzenia tak wysokich opłat za wywóz.

Sajok, Tak moje rozważania są czysto teoretyczne, i tak, ma to na celu szukanie dziury w całym, bo tylko w ten sposób da się wyłapać paradoksy i błędy logiczne w tym całym zamieszaniu. Trzeba poddać w wątpliwość to co często próbuje się nam narzucić. ;-)
Żeby Cię uspokoić, to napiszę jak to wygląda u mnie, i żeby nie było, żem jakiś "wieśniak" ;-)
- papier - skup,
- metal - złom,
- szkło - na razie kosz, ale trzeba by pomyśleć nad skupem,
- odpadki roślinne - kompost/ogródek jako nawóz, w zimie najczęściej piec CO,
- plastiki inne - kosz, i tak, płuczę je :oops: , ale nie do czysta :!: ,
- odpadki z mięs - jak kot się cieszy kiedy może sobie podjeść surowizny,
- plastiki typu zakrętki od PET i inne rzeczy z tego tworzywa - akcje charytatywne w Boguszowicach, jest tam zbiórka tego typu plastiku,
- mieszane - tego się nie da przeskoczyć, kosz,
- odpady niebezpieczne - żarówki energooszczędne, baterie, świetlówki, żarówki, tonery/tusze do drukarki - hipermarkety mają obowiązek je zbierać i tam je oddaję - są wystawione kosze na tego typu rzeczy w Tesco, Castoramie, Praktikerze, OBI,
- odpady elektryczne - idą na części, albo w przypadku zakupu nowego sprzętu stary oddaję w miejscu zakupu - też muszą przyjąć nieodpłatnie (od tego jest opłata KGO wliczona w cenę zakupu).
Staram się też nie używać jednorazówek, nie biorę ich w sklepach, kiedy coś chcą mi zapakować dziękuję. Używam plecaka, torby, a jak nie ma w nich miejsca to mam jeszcze zawsze solidną siatkę.

Więc jak widać, da się zagospodarować we własnym zakresie większość odpadów, i mieć z tego nawet zysk (vide skupy surowców wtórnych).

Sajok

Wysłany: 2013-03-24, 13:56   

mr_snake napisał/a:

Sajok, Tak moje rozważania są czysto teoretyczne, i tak, ma to na celu szukanie dziury w całym, bo tylko w ten sposób da się wyłapać paradoksy i błędy logiczne w tym całym zamieszaniu. Trzeba poddać w wątpliwość to co często próbuje się nam narzucić. ;-)
Żeby Cię uspokoić, to napiszę jak to wygląda u mnie, i żeby nie było, żem jakiś "wieśniak" ;-)
- papier - skup,
- metal - złom,
- szkło - na razie kosz, ale trzeba by pomyśleć nad skupem,
- odpadki roślinne - kompost/ogródek jako nawóz, w zimie najczęściej piec CO,
- plastiki inne - kosz, i tak, płuczę je :oops: , ale nie do czysta :!: ,
- odpadki z mięs - jak kot się cieszy kiedy może sobie podjeść surowizny,
- plastiki typu zakrętki od PET i inne rzeczy z tego tworzywa - akcje charytatywne w Boguszowicach, jest tam zbiórka tego typu plastiku,
- mieszane - tego się nie da przeskoczyć, kosz,
- odpady niebezpieczne - żarówki energooszczędne, baterie, świetlówki, żarówki, tonery/tusze do drukarki - hipermarkety mają obowiązek je zbierać i tam je oddaję - są wystawione kosze na tego typu rzeczy w Tesco, Castoramie, Praktikerze, OBI,
- odpady elektryczne - idą na części, albo w przypadku zakupu nowego sprzętu stary oddaję w miejscu zakupu - też muszą przyjąć nieodpłatnie (od tego jest opłata KGO wliczona w cenę zakupu).
Staram się też nie używać jednorazówek, nie biorę ich w sklepach, kiedy coś chcą mi zapakować dziękuję. Używam plecaka, torby, a jak nie ma w nich miejsca to mam jeszcze zawsze solidną siatkę.

Więc jak widać, da się zagospodarować we własnym zakresie większość odpadów, i mieć z tego nawet zysk (vide skupy surowców wtórnych).

Czysto teoretyczne rozważania i szukanie dziury w całym jest raczej jałowe bo i tak nic nie zmieni. Prosty lud nie mo raczej siły przebicia w tym kraju, chyba że wśród nich są górnicy z kilofami :D

Chwała Ci za to że segregujesz, etc, jednak nie każdy mo:
- chęci do tego,
- czas do tego
- odpowiednie podejście do tego
- nie każdy też mo warunki do takiej segregacji, np. na osiedlu

Starsze pokolenie się tak nauczyło że co pod wpływem temperatury się rozpuści to idzie przepuścić przez komin. Hasie na droga, bo bydzie równiejszo, a już nie dej Boże do lasu ... Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim w tym dzikim kraju ludzie zaczną dbać o środowisko.

Maregó

Wysłany: 2013-03-24, 16:31   

nie napisałem, że u nas w okolicy nie ma takiej mechanicznej segregacji tylko, że u Szury tak to wyglądało być może np. Komart takową machinę posiada... nieźle poszalałeś porównijąc Czerwionkę-Leszczyny do Chicago czy Sydnej ... :P
co do tego jak dzielić odpady nie jest to podzielone tak, że szkło to szkło i koniec a a plastik to plastik i koniec tylko podzielone ze względu na skład chemiczny, że ze stopu takich produktów da się jeszcze coś stworzyć, a wydaje mi się, że najważniejszym kryterium jest temperatura stopu ewentualnie spalania, żeby nie potrzebnie nie tracić zbyt dużo energii na spalanie tego, albo żeby wszystko dobrze się dopalało/topiło

mr_snake 

Wysłany: 2013-03-24, 16:57   

Widzicie, cała rzecz w tym, że trzeba szukać rozwiązań u najlepszych. Wiem, że pojechałem z porównaniem, ale jeżeli będziemy mierzyć wysoko, tym dalej jesteśmy w stanie zajść. Choćbyśmy nawet osiągnęli połowę tego co inni, to na początek i tak będziemy zadowoleni. Myślę, że wiecie o co mi chodzi. :-)

Kalanchoe

Wysłany: 2013-03-24, 17:20   

Sajok napisał/a:
Starsze pokolenie się tak nauczyło że co pod wpływem temperatury się rozpuści to idzie przepuścić przez komin

Starsze pokolenie i nie tylko starsze, trzeba uświadomić, że to co wrzuci do pieca i przepuści przez komin to później w płucach ma on i wszyscy na około. Co zaoszczędzi na spalaniu to wyda na lekarza onkologa.

ecik

Wysłany: 2013-03-24, 21:28   

Nagle wszyscy się zrobili tacy ekologiczni a wystarczy wyjść na dwór wieczorem i zaciągnąć się troszku plastiku,gumy,lisci itp. Każdy segreguje , myje kubeczki , a ja się pytam - dlaczego w takim razie wieczorami śmierdzi a w lesie są worki pełne "Eko" odpadow

MarekSzczech 
sołtys

Wysłany: 2013-03-24, 22:49   

Na stronie głównej umieściłem relację z Zebrania Wiejskiego. Problematyka na pewno nie została wyczerpana. Dla zainteresowanych polecam w szczególności link:

http://www.rewolucjawsmieciach.pl/index.php?id=433

a zwłaszcza ostatni punkt e

Brak zgodności ustawy śmieciowej z Konstytucją może sprawić, że gminy będą w kiepskiej sytuacji, jeśli mieszkańcy masowo nie będą składali deklaracji, wydawane przez gminy decyzje będą zaskarżane, a organ rozpatrujący skargę uzna, że skarżący miał rację ...

yagaaa 
yagaaa

Wysłany: 2013-03-25, 09:07   

Segregacja odpadów wymaga czasu i chęci. Można się przyzwyczaić, ale ważne jest nasze nastawienie.

do mr_snake - Właśnie dlatego jest zróżnicowana opłata za śmieci segregowane i niesegregowane. Segregujesz - płacisz mniej za odbiór śmieci, ale musisz mieć kilka pojemników, myć butelki i pudełeczka po nabiale itp. Nie segregujesz - płacisz więcej, ale masz wszystko w nosie.

Uważam za pozytywne, że coraz więcej osób dba o ekologię, nawet jeśli na razie robimy to wybiórczo. Polska raczkuje w tym temacie i jeszcze wiele działań edukacyjnych, uświadamiających i zmieniających postawy jest potrzebnych, żebyśmy zrozumieli że segregowanie odpadów, nie wyrzucanie śmieci do lasu, nie palenie plastików i innych śmieci, ma sens i jest warte starań.

Kalanchoe

Wysłany: 2013-03-25, 16:48   

Ecik bo trzeba sąsiadom zwracać uwagę, że nie ma się ochoty wdychać ich smrodów a jak nie dociera to dzwonić na straż. To poważna sprawa, bo jak zachorujesz, to sąsiad kasy Ci nie da na leczenie. Mamy swoje prawa i wypada je egzekwować. Nie można na to przymykać oczu bo problem sam nie zniknie.

Odpowiedz do tematu